• Anasayfa
  • Bilim
  • Gökyüzündeki En Parlak Yıldız, İnsan Yapımı Bir Cisim Olacak!!

Gökyüzündeki En Parlak Yıldız, İnsan Yapımı Bir Cisim Olacak!!

2
1
0
0
0
Rus araştırmacılar, gökyüzüne özel bir uydu fırlatmayı ve gökyüzündeki en parlak yıldız ünvanını ele geçirmeyi planlıyorlar.
Amerika'nın uzay araştırmalarına verdiği önemin artmasının ardından bir dönem Amerikanlarla başa baş giden Ruslar, oldukça geride kaldılar. Bu durumun düzeltilmesi amacıyla son dönemlerde uzay araştırmalarına büyük bütçeler ayırmaya başlayan Rus Hükümeti, bütçe artışının ilk meyvelerini toplamaya başladı.

Moscow State Mechanical Engineering University'de (MAMI) görevli olan araştırmacılar, uzaydan görünen en parlak yıldızı değiştirmek için çalışmalara başladılar. Uzaya gönderilecek özel bir cisim ile Güneş'ten gelen ışığı yansıtmayı planlayan Ruslar, gökyüzünün en parlak yıldızını insan yapımı bir cisimle alt etmeyi deneyecekler (teknik olarak Güneş de bir yıldız ancak tabii ki Güneş hesaba katılmıyor). Bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için hükümetin verdiği araştırma parasından daha fazla paraya ihtiyaçları olduğunu belirten Rus araştırmacılar, Boomstarter'da bağış toplamaya başladılar ve bağış sayfasına göre bitişe 8 gün kala hedeflerinin %120'si oranında bağış toplamayı başarmışlar. Şimdi gelelim Rusların "Mayak" yani "Fener" olarak isimlendirdiği bu insan yapımı yıldızın nasıl kilometrelerce büyüklüğe sahip olan yıldızlardan daha fazla ışık vereceğine. Mayak'ın çalışma prensibi, Ay ile aynı olacak. Ay, özel yüzeyi sayesinde Güneş'ten aldığı ışığı büyük miktarlarda yansıtabiliyor ve böylece bize ışık veriyormuş gibi görünüyor. Ay'ın bu yansıtma işleminden ilham alan Rus bilim adamları, bu nedenle Mayak'ı piramit şeklinde tasarlamış. Ancak birşeyin iyi ışık yansıtabilmesi amacıyla şeklini ayarlamak yeterli değil, yansıtıcı bir yüzeye ihtiyaç var. Bunu da, Mayak'ın dış yüzeyini üretirken ince polimer film kullanarak halleden bilim adamları, insanın saç telinden tam 20 kat daha ince olan polimer film kullanmış. Mayak'ın uzay aracının boyut olarak çok büyük olduğunu söyleyemeyiz, yaklaşık bir somun ekmeği büyüklüğünde. Bu uzay aracı Mayak'ı istenilen konuma taşımasının ardından katlanabilir olan yapay yıldızı açacak ve gökyüzündeki yerini alacak. Mayak'ın da boyut olarak çok büyük olduğunu söyleyemeyiz, sadece 16 metre kare boyutunda.

Rus bilim adamları, Mayak'ın yeryüzünden 600 kilometre yukarıda bulunan yörüngeye yerleştirilmesine karar vermiş. Bu yörünge Mayak'ın Güneş ile uyumlu bir şekilde dönmesini sağlayacak, böylece Güneş ışığını yansıtan uzay aracının konumu korunmuş olacak.Mayak'ın gökyüzündeki en parlak yıldız olacağını belirten Rus bilim adamları; Güneş, Ay ve Venüs sayılmadığı takdirde Mayak'ın gökyüzündeki en parlak cisim de sayılabileceğini belirtti. Böylesine güzel bir proje umarım başarıyla tamamlanır.

Kaynak: IFLScience 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0