• Anasayfa
  • Bilim
  • Google Yapay Zekaya 'Acil Kapatma' Sistemi Tasarlıyor

Google'dan 'Robotların Şafağına' Önlem: Yapay Zekaya Kapatma Düğmesi Geliyor!

0
0
0
0
0
Yapay zekaların yapabildikleri kısıtlanacak. Google, yapay zekaların daha fazla öğrenerek insanlara karşı konuma gelmesini önlemek için düğmeye bastı.
Gelişen teknolojinin kendini en ciddi şekilde belli ettiği yapay zekalı robotlar her geçen gün yapabildiklerine yenisini eklemeye devam etmekte. Bu konuda pek çok haberimizde sizlere yapay zekalı robotların neler yapabildiğini zaten sunmuştuk.

İşte bu robotların gelişimi, pek çok insanı yavaş yavaş tedirgin etmeye başladı. Bu tedirginlik durumuna sebep olan şey ise pek çok bilim kurgu filminde de karşımıza çıkan 'robotların şafağı' durumunun gerçeğe dönüşmesi, yani bir gün yapay zekalı robotların insanlara karşı gelerek ayaklanması.Hatta bu konuda Tesla ve Space X'in altın çocuğu Elon Musk ve bilim/fizik dünyasının en önemli isimlerinden Stephen Hawking bile insanları uyarmış, durumundan ötürü duydukları tedirginliği dile getirmişti. Şu an için belki sizlere robotların ayaklanması tabiri çok fantastik gelebilir ancak teknolojinin nelere kadir olduğunu her geçen gün birlikte görüyoruz.

İşte bu konuyla alakalı, Google'dan ciddi bir adım geldi. Yapay zekalı sistemler konusunda uzmanlardan oluşan Google'ın Deep Mind ekibi robotların olası bir 'isyanı', insanlara karşı gelmesi durumunda acil müdahale görevi görecek 'kapatma düğmesi' sistemi üzerinde çalışmaya başladı.Bir süre önce aynı ekip, yapay zekalı sistemlerin öğrenme yetilerinden yola çıkarak 'baş kaldırma' güdüsüne sahip olmamaları için de bir sistem geliştirmişti. 

Robotlara, yapay zekalara yönelik olarak özellikle teknoloji devi firmaların son dönemlerde bu denli ciddi çalışmalar yürütmesi ve bizler için şu an sadece bilim-kurgudan ibaret olan şeylere 'hazırlık yapması' sektörü takip edenler olarak azcık kıllanmamızı da sağlıyor açıkcası.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0