• Anasayfa
  • Bilim
  • NASA Ve Google Yeni Bir Kuantum Bilgisayar Yapacak

NASA Ve Google Yeni Bir Kuantum Bilgisayar Yapacak

0
0
0
0
0
Google'ın kısa süre önce hayata geçirdiği Kuantum Yapay Zeka Laboratuvarı, NASA ile yapılacak işbirliğinde yeni bir kuantum bilgisayar yapacak. Bilgisayar, NASA ve Google tarafından ortak kullanılacak.
Google, Mayıs ayında hizmete soktuğu Kuantum Yapay Zeka Laboratuvarı'nda (QuAIL) NASA ile ortak kullanılacak bir kuantum bilgisayar kurulacağını açıkladı. NASA'nın yanı sıra Uzay Araştırmaları Üniversiteleri Derneği'nin de destek verdiği projede, D-Wave firmasının bu yıl sunduğu 1,000 qubit üzerinde işlem gücü olan bilgisayar kurulacağı belirtildi. 

1000 qubit‘ten (kuantum bit) fazla işlemci gücüne sahip ve 15 millikelvin‘in altındaki sıcaklıklarda bile çalışabilen makine şu an için dünyanın en güçlü bilgisayarı konumunda. Google ve NASA'nın karşısına çıkacak zor soruları çözmek için kullanılacak bilgisayar, içerdiği yüksek işlemci gücü nedeniyle çok düşük sıcaklıkta tutulmak zorunda. Google adına açıklama yapan Hartmut Neven, 'D-Wave sistemleriyle kuantum araştırmalarında birçok model geliştirdiklerini ve yeni bilgisayarla çalışmayı dört gözle beklediklerini' belirtti. 

Kuantum bitlerinin narinliği bilgisayarın işlemcisinin sadece aşırı derecede soğuk bir ortamda işlemesini mümkün kılıyor. 2X’in standart çalışma sıcaklığı 15 milikelvinin altında; bu, uzaydan daha soğuk bir ortamda çalıştığı anlamına geliyor.Kuantum Yapay Zeka Laboratuvarının şefi, Google’dan Harmut Neven, D-Wate işlemcilerle çalışmanın kendilerine kuantum sertleştirme modellerinin geliştirilmesi ve ince ayarlarının yapılmasında yardımcı olacağını belirtiyor. Her bir nesil D-Wave sistemiyle birlikte gelecek gelişmeleri de merakla beklediklerini de vurguluyor.

Google'ın en yeni kuantum bilgisayar teknolojilerine yaptığı yatırım, firmanın bu alandaki rekabeti güçlendirmesini de sağladı. D-Wave'in en büyük rakibi olarak beliren John Martinis ve ekibini, 2014'te Google transfer etmişti. California Üniversitesi, Santa Barbara'da çalışan ekip, yüzlerce kubiti D-Wave'e kıyasla çok daha düşük hata oranıyla birbirine bağlamayı başarmıştı. D-Wave bilgisayarları üzerinde çalışacak olan Google, aynı zamanda kendi bünyesindeki ekibin elde ettiği sonuç doğrultusunda en iyi kuantum bilgisayarı seçme şansına sahip olacak. Martinis, 15 milyon dolar fiyatla son kullanıcıya sunulan tek kuantum bilgisayar olan D-Wave 2'yi geçtiğimiz yıl eleştirmiş ve 'fizikçilerin kabusu' olarak tanımlamıştı. Google ise kuantum araştırmalarına verdiği önem kapsamında D-Wave kullanmaya devam ediyor. Firma, bu yıl başında yapay zeka firması DeepMind'dan birçok mühendis de transfer etmişti. 

Ancak laboratuvar yeni makinenin yeteneklerini test etmek için harekete geçse de, D-Wave’in kuantum bilişime yaklaşımının sonuçlar verebileceği noktasında bazı soru işaretleri varlığını korumayı sürdürüyor. D-Wave’in önceki modelleri için gerçekleştirilen benchmark testlerinde “kuantum hızlandırıcı” olarak adlandırılan, kuantum bilişimi ilgi çekici kılan bilişim gücündeki üstel artışın izlerine rastlanmamıştı. D-Wave hızlandırıcıya yakın bazı alternatif benchmarkları örnek göstermişti, ancak çoğu uzman bu benchmarkların doğruluğu noktasında henüz uzlaşmaya varamadı.Bu arada Google’ın kuantum bilişim alanındaki tek hamlesi D-Wave’in bilgisayarları değil. Şirketin kuantum bilişim alanındaki en büyük rakibi olan, UC Santa Barbara’dan bir grup bilim insanı 2014’te Google bünyesine katılmıştı. D-Wave’in yüzlerce kuantum bitini yüksek hata oranlarıyla birbirine zincirlediği bir ortamda, UC Santa Barbara grubu daha küçük sayıda, güvenilir seviyede kuantum bitleriyle uğraşıyor ve D-Wave makinesinin ölçeğinde daha düşük hata oranları elde etmeye çalışıyor. Hangi modelin daha başarılı olacağını zamanla göreceğiz, ancak iki durumda da kazanan Google olacak gibi görünüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0