• Anasayfa
  • Bilim
  • Güneş Sistemi'ndeki Gezegenlerde Kaç Saniye Hayatta Kalabilirdiniz?

Güneş Sistemi'ndeki Gezegenlerde Kaç Saniye Hayatta Kalabilirdiniz?

12
1
1
0
0
Hiçbir ekipmana sahip olmadan Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerde kaç saniye hayatta kalabilirdiniz? 
Bilim insanları senelerdir insanların yaşayabileceği gezegenler arıyorlar. İnsanlığı yayabilmek ve evrenin sonsuzluğundan daha fazla şey öğrenebilmek adına çalışan araştırmacılar, maalesef Güneş Sistemi'nin dışında bulunan gezegenlerden hiç umutlu değiller. Bu gezegenlerden bazılarının insan yaşamına çok uygun olduğunu söyleyen, ancak gezegenlerin uzaklığından ötürü onlara ulaşmamızın çok zor olduğunu düşünen araştırmacılar, Güneş Sistemi'ndeki gezegenlere yoğunlaşmış durumdalar.

Güneş Sistemi'neki gezegenlerin ulaşılabilir olmasına rağmen insan yaşamına uyumlu olmadığını keşfeden bilim insanları, bu gezegenlerdeki koşulların ne kadar zor olduğunu göstermek için ilginç bir araştırma yapmışlar. Araştırmacılar, öncelikle bu gezegenlerin sıcaklığını, basıncını, yerçekimi gücünü ve atmosferini oluşturan gazları araştımışlar. Ardından, elde ettikleri sonuçlara göre sıradan bir insanın kaç saniye hayatta kalabileceğini hesaplamışlar. Bu sonuçlar, bize yakın olsalar bile Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin ne kadar tehlikeli ve zor koşullara sahip olduğunu gösteriyor.
 

 GüneşGezegen olmamasına rağmen listeye Güneş ile başlamanın iyi olabileceğini düşündüm. Güneş'e giden bir insan hiçbir şekilde hayatta kalamaz. Hangi teknolojiyi kullanırsa kullansın, bu sonuç farklılık göstermez. Yüksek sıcaklıktan ötürü 1 saniye bile hayatta kalamazsınız.
 

 MerkürGüneş'e en yakın gezegen olan Merkür; konumundan ötürü çok sıcak, atmosferik koşullarından ötürü çok soğuktur. Merkür'ün Güneş'e dönük olan tarafı sizi anında öldürür. Diğer tarafta ise donma tehlikesi vardır. Bu nedenle orta noktasını bulmaya çalışmak en iyi fikirdir ancak bu durumda bile Merkür'deki zehirli gazlar sizi öldürür. Eğer bu gezegene giden bir insan tam orta noktayı bulmayı başarırsa, yaklaşık olarak nefesini tuttuğu kadar hayatta kalabilir.
 

 VenüsDünya'nın kardeş gezegeni olarak adlandırılan Venüs, Merkür'den farklı olarak orta noktaya sahip olmayan sıcak bir gezegendir. Bu nedenle Venüs'te nefesinizi tutmanız işinize yaramaz ve sadece birkaç saniyede ölürsünüz.
 

 DünyaYaklaşık 80 yıl yaşayabilirsiniz.
 

 MarsNASA'nın yeni gözdesi olan Mars, Dünya'dan sonra insan yaşamına en çok uyumlu olan Güneş Sistemi gezegenidir. Dünya'dan çok daha soğuk olmasına rağmen yoğun olmayan atmosfere sahip olan Mars, o soğukluğu size pek hissettirmez. Bu gezegende sizi öldürecek olan şey zehirli gazlardır. Yani nefesinizi tutarak diğer gezegenlerden biraz daha uzun süre hayatta kalmanız mümkün. Belki birkaç saniye daha fazla.
 

 JüpiterDev bir gaz kütlesi olan Jüpiter, inebileceğiniz ve ölümü bekleyebileceğiniz bir yeryüzüne sahip değildir. Bu nedenle Jüpiter'e inmeye çalışırsanız son derece zehirli, yoğun ve güçlü gaz kütleleri arasında yol alarak çekirdeğe doğru ilerlersiniz. Çekirdeğe ulaşamadan (hatta yaklaşamadan) yüksek basınç nedeniyle ölürsünüz.
 

 SatürnSatürn'de de Jüpiter'de karşılaşacağınız olaylarla karşılaşırsınız. Çekirdeğe doğru çekilir ve basınçtan yok olursunuz. Eğer Satürn'ün etrafındaki halkalarda bulunmayı tercih ederseniz, o zaman direkt olarak Satürn tarafından çekilirsiniz çünkü halkalar son derece küçük maddelerden oluşan, bütün gibi görünen yapılardır.
 

 Uranüs ve NeptünBu gezegenlerde de iniş yapabileceğiniz bir yüzey mevcut değil. Aynı zamanda çok soğuklar. Yani bu gezegenleri düşünmemek en iyisi.
12
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
1
1
0
0