• Anasayfa
  • Bilim
  • İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Artık Mümkün!!

İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Artık Mümkün!!

0
0
0
0
0
Bilim adamları hafızanın kasıtlı olarak silinebileceğini gösteren bir belgesel yayınladılar.
Yaşadığımız her olay hafızamız tarafından kaydedilir. Olayların iyi veya kötü olduğu farketmeksizin onları kaydeden hafızamız, farklı kişiliklerimizin oluşmasına, zevklerimizin-korkularımızın değişmesine ve duygularımızın şekillenmesine katkıda bulunur. Hafızamızın yaşadığımız her şeyi kaydederek yaşantımızı daha kolay hale getirdiği tartışılmaz bir gerçek fakat sadece iyi anıları hatırlasaydık, bu bizim açımızdan daha iyi olmaz mıydı?

Bilim insanları hafızanın her şeyi kaydetme özelliğini değiştirmek için uğraşıyorlar. Bu konuda bir belgesel hazırlayan PBS ekibi, André Fenton ve Julia Shaw gibi isimlerle röportaj yapmışlar. Ünlü sinir bilimcilerin yaptığı açıklamalar ve çalışmalar dikkate alınarak hazırlanan bu belgeseli özel kılan şey, hafızası kasıtlı olarak silinmiş olan bir insanın belgeselde bulunuyor olması.


(Jake Hausler)

Jake Hausler adındaki bu kişi, sadece 12 yaşında olan ve Highly Superior Autobiographical Memory teşhisi koyulmuş olan bir çocuk. 8 yaşından beri yaşadığı her olayı hatırlayan Jake'in bu hastalığı oldukça ender görülen bir hastalık. Hiçbir şeyi unutmamak kulağa iyi geliyor olabilir ancak beyin, biriken hafızayı düzenleyebilmek için gerekli olan sisteme sahip değil. Bu nedenle genç Jake, geçmişinde olan olayları önemli veya önemsiz olarak ayıramıyor. Bu durum da Jake'in istediği bilgiye geç ulaşmasına neden oluyor.

Jake'in sorununa çözüm getirmek amacıyla onun geçmiş hafızasını kasıtlı olarak silmeyi deneyen bilim adamları, sürdürülen çalışmalar dahilinde bunu gerçekleştirmeyi ve Jake'in hafızasının bir bölümünü temizlemeyi başarmışlar. Jake'in hatırladığı şeyleri en aza indirgeyen bilim insanları, onun hatırlayabilme işlevini daha hızlı kılmışlar.Jake'in başından geçen bu olaylar, bilim insanlarının insan hafızasını kasıtlı olarak silebileceğini gösteriyor. Belgeselde değinilen bu konu, birkaç sene içerisinde sadece kötü anıların silindiği ve iyilerinin bırakıldığı şekilde geliştirilebilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0