• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları Robotik Silahlanmaya Karşı Birleşiyor!

Bilim İnsanları Robotik Silahlanmaya Karşı Birleşiyor!

1
1
0
0
0
İçinde Elon Musk ve Stephen Hawking'in de bulunduğu 1000'den fazla bilim insanı, robotların ve yapay zekalı cihazların silahlanmasına karşı birleşiyor.

Teknoloji ile gelişen ve son yıllarda işin içine orduların da dahil olmasıyla hızlanan robot endüstrisi, ileride beraberinde getirebileceği bir takım tehditlerden dolayı bilim insanlarını harekete geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde, bu konuda önlemler alınması amacıyla bir kuruma yüksek miktarda bağış yapan Tesla CEO'su Elon Musk ve günümüz biliminin öncülerinden kabul edilen Stephen Hawking'in de adının bulunduğu bir bilim insanları topluluğu , hazırladıkları bir açık mektup ile önde gelen robot ve yapay zeka üretici ve geliştirici kurumları durumun önemi hakkında uyardılar. Bilim insanları, robotların ve yapay zekanın silahlanmasının insanlığın alehine olacak sonuçlar doğurabileceğini ve hatta insanlığın sonunu getirebileceğini belirtti.Elon Musk'ın önceden yaptığı, yapay zekanın gelişimini kısıtlamaya dair olan bağış ve açıklamalardan dolayı, bu tür bir akıma katılması kimse için sürpriz olmadı. Musk'ın yaptığı açıklamalara destek niteliğinde konuşan ve önceden belirttiği gibi 'yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğine' inanandığını tekrar dile getiren Hawking de, bu kampanyanın sesinin duyulmasındaki önemli etkenlerden biri.Kampanyaya katılan Boston merkezli bir araştırma grubu, yaptığı açıklama ile neden kampanyaya katıldıklarını şu şekilde özetledi;

"Bugün, insanlığa sorulacak ana soru dünya çapında bir yapay zeka silanlandırma yarışı başlatıp başlatmamamız gerektiğidir. Eğer büyük bir ordu bu yönde bir adım atarsa, dünya çapında başlayacak yeni bir silahlanma yarışı kaçınılmaz olacaktır ve bu yarışın sonunda ne olacağı önceden bellidir; silahlanmış yapay zekalar yarınların kalashnikov'ları olacaktır.

Nükleer silahların aksine bunlar, fazla pahalı yada elde etmesi zor olan ham maddelere ihtiyaç duymayacak ve böylece her yerde bulunabilecek, ucuz fakat güçlü silahlar olacaklar. Üretildiğinde, bu tarz silahlar karaborsa aracılığı ile insanları öldürmek isteyen teröristlerin, halkı daha iyi kontrol altında tutmak isteyen diktatörlerin ve savaşlar üzerinden para kazanan, halkları birbirine düşürmeye çalışan 'warlordların' (tabiri caizse) eline düşecektir."


Açık mektubun amacına ulaşıp ulaşamadığını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kaynak: The Next Web

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0