• Anasayfa
  • Bilim
  • Arkeologlar, Güney Afrika’daki Rising Star Mağarası'nda Yeni bir İnsan Türü Keşfetti!

Arkeologlar, Güney Afrika’daki Rising Star Mağarası'nda Yeni bir İnsan Türü Keşfetti!

1
0
0
0
0
Güney Afrika’daki bir mağaradan çıkarılan binlerce yıllık fosil üzerinde yapılan araştırma sonunda yeni bir insan türünün ortaya çıkarıldığı açıklandı.
Bilim insanlarının Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’un dışında yer alan Rising Star mağarasında buldukları 1500’den fazla fosil üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni bir insan türünün keşfedildiği açıklandı. Deniz seviyesinden yaklaşık 1450 metre yukarıda bulunan mağarada en az 15 ilkel insana ait olduğu belirtilen 1400 kemik ve 140 diş bulundu.

eLIFE dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Homo naledi adının verildiği yeni insan türünde, ilkel ve modern insanlara ait özellikler bulunuyor. Türünün en belirgin özelliği Homo sapiens’e göre (yani günümüzdeki insanlar) beyni biraz daha ufak. (demek birbirlerine sinirlenip ‘beyinsiz’ demişlerse pek de haksız sayılmazlarmış)

Londra Doğal Tarih Müzesi'nden Chris Stringer, bulunan yeni insan türünün beyin hacminin yalnızca 550cc olduğunu ve bu haliyle günümüzdeki gorillere benzediğini belirtti. Witwatersrand Üniversitesi'nden Lee Berger ise Homo naledi’nin daha kıvrık parmaklara ve omuzlara sahip olduğunu, gövde ve kalça kısmının biraz daha ilkel kaldığını belirtti. Ayrıca türün ayak bilekleri, elleri, ayakları ve bacakları ise modern insanlığın en yakın akrabası olan Neandertallere benzediği belirtildi.Bilim insanlarının fosile ait olan kemikler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Homo naledi’nin yaklaşık 2 ya da 3 milyon yıl önce ait olabileceği, hatta 100 bin yıl öncesine de ait olabileceği belirtildi. Bu durumda Homo naledi’nin modern insanların atalarıyla aynı dönemde yaşamış olma ihtimalinin bulunduğu belirtildi. Antropolog Ian Tattersall ise bulunan kemiklerin birden fazla türe ait olabileceğini ve Homo tanımı yapılmadan çok daha fazla analiz yapılması gerektiğini belirtti.Bilim insanlarının Dinaledi Odası’nda (odadan kasıt, mağaranın içerisinde bulunan özel kısımlar) bulduğu kalıntılar, bilim insanlarının akıllarında birçok soru işareti oluşturmuş. Homo naledi kalıntıları dışında mağaraya yanlışlıkla girdiği düşünülen bir baykuş dışında herhangi bir omurgalının izine rastlanmadı. Mağaradaki izler, Homo naledi’nin ölülerini buraya gömmüş olabileceği düşüncesini ortaya çıkardı.Dinaledi Odası’ndan altı kadın arkeoloğun çıkardığı kemiklerle bir araya getirilen kafatası, el ve çene kemiğinin 25 Eylül’e kadar Ulusal Doğa Müzesi’nde sergileneceği belirtildi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0