• Anasayfa
  • Bilim
  • Hücrelerin İçinin Nasıl Göründüğünü Öğrenmek İster misiniz?!

Hücrelerin İçinin Nasıl Göründüğünü Öğrenmek İster misiniz?!

0
0
0
0
0
Yeni üretilen bir mikroskop sayesinde bilim adamları hücrelerin iç kısımlarında gerçekleşen aktiviteleri eş zamanlı olarak gözlemleyebiliyorlar.
İnsan gözünün göremeyeceği kadar küçük şeylerin görülebilmesi amacıyla kullanılan mikroskoplar, bundan seneler önce üretilen elektron mikroskobuyla birlikte büyük bir değer kazandılar. Şu an bilimsel araştırmaların vazgeçilmezi olan mikroskoplar, araştırmacıların geliştirdiği yeni bir sistem sayesinde çok daha net, hızlı ve kaliteli bir görüntüleme tekniğine daha sahip oldular.

Nobel Ödülü sahibi Eric Betzig tarafından geliştirilen bu mikroskop, Eric'in ödülü almasını sağlayan sistemin geliştirilmiş hali. Eric florasan kullanrak hücrelerin iç kısımlarının görüntülenebileceği bir teknik üzerinde çalışmış ve başarılı olan bu tekniği ona Nobel Ödülü'nü kazandırmıştı. Ancak bu teknik, ışık kullandığı için hücreler sadece birkaç saniye izlenebiliyorlardı ve ardından ışıktan dolayı ölüyor veya değişime uğruyorlardı.Işığın hücrelere direkt olarak etki ettiği bu sistem üzerinde değişiklikler yapan Eric ve ekibi, yeni sistemlerinde başarıya ulaşmışlar. Yani artık hücrelerin içerisinde gerçekleşen olayları eş zamanlı olarak, onlara zarar vermeden izleyebileceğiz. Bu olay ilginç ve eğlenceli olduğu kadar yapılacak olan araştırmalar konusunda da son derece önemli. Özellikle hücresel boyutlarda olan kanser veya virüs araştırmalarına farklı bir boyut kazandıracak olan bu yeni teknik, belki de Eric ve ekibine yeniden Nobel Ödülü'nü kazandırır.
 

Kaynak: Vice 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0