• Anasayfa
  • Bilim
  • İnanılmaz Hızlı ve Doğaya Duyarlı Ulaşım Sistemi Hyperloop Hayata Geçiyor!

İnanılmaz Hızlı ve Doğaya Duyarlı Ulaşım Sistemi Hyperloop Hayata Geçiyor!

0
0
0
0
0
Özellikle Tesla Motors ile tanıdığımız ve aynı zamanda uzay hayalini SpaceX ile gerçekleştirmeya çalışan Elon Musk'ın bir diğer büyük projesi Hyperloop'un testleri bu yıl başkıyor!
Şimdiye kadar sizlere birkaç farklı haber ile bahsettiğim Hyperloop isimli yeni ulaşım teknolojisi günümüzün en popüler zenginlerinden Elon Musk'ın bir diğer hayali olarak gösterilmekte. Tesla ile doğaya saygılı otomobil, SpaceX ile de uzay hayalini gerçekleştirmeye çalışan Musk'ın bir diğer projesi ise karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolundan sonra beşinci ulaşım türü olarak gösterdiği Hyperloop projesi gerçekten hem doğaya saygı konusunda hem de bu diğer 4 türden bile daha sağlıklı ve hızlı olma noktasında olmasıyla dikkat çekmekte.

Hyperloop ile tüp içinde rüzgar türbinlerinin çalışmasıyla kaza bela derdi olmadan sehayat edilecek olan bu sistemde 600km gibi mesafeleri 1 saate varmadan kat etme düşüncesi yatıyor. Yani günümüzde otobüsle 1 günü alan yolculuklar 2 saati bulmadan geçilebilecek.Şu anda öve öve bitirilemeyen en hızlı hızlı trenler konumundaki Şangay'daki tren, 500km hıza ulaşabilmesiyle ulaşım süresini oldukça kısaltıyor, uçaklar ise 946km gibi hızlarla gidiyorlar. Fakat Hyperloop hız bakımından bu tüm diğer 4 ulaşım türünü saf dışı bırakabilecekken aynı zamamda doğaya zehirli salınım vb zararı olmayacağı için diğerlerinden ön planda olacak. Bir de en güvenli ulaşım türü olarak dikkat çekecek bu teknoloji, geleceğin tek ulaşım ağı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Bu noktada daha yıllar alması beklenen Hyperloop'un kullanılabilir olması ve global manada yayılması için ilk adım yeni girdiğimiz 2016 yılıyla atılacak. Las Vegas'ın ünlü Nevada Çölü'nde kurulacak 4.8km uzunluğundaki kısa bir test yoluyla Hyperloop teknolojisi geliştirilecek ve artık proje aşamasından uygulama noktasına geçilmiş olacak. Sonrasında bu yol uzatılarak çeşitli denemeler noktasında 1200km civarlarına çıkarılacak hız için kullanılacak trenlere benzeyen hyperloop araçları da enerjisini güneşten alarak da bir ilki gerçekleştirecek. Ardından tüm testlerin tamamlanmasıyla  New York - Los Angeles arasında açılacak ilk hat ile 2.5 saatlik bir sürede taşımacılığa adım atılmış olacak.

Bu yeni ulaşım teknolojisi bakalım bizlere neler gösterecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0