• Anasayfa
  • Bilim
  • İklim Değişikliği, İlk Kez Bir Memeli Türünün Yok Olmasına Sebep Oldu

İklim Değişikliği, İlk Kez Bir Memeli Türünün Yok Olmasına Sebep Oldu

2
1
0
0
0
Bilim insanları, Avustralya açıklarındaki adada yaşayan bir kemirgen türünün yaşanan iklim değişikliği nedeniyle dünyadan silinen ilk memeli türü olabileceğini söylüyor.
Avustralya açıklarında yaşayan mozaik kuyruklu sıçanın (Melomys rubicola), yaşanan iklimsel değişiklikler nedeniyle dünya üzerinden silinen ilk memeli türü olabileceği söyleniyor. En son 2009 yılında bir balıkçının gördüğü memeli türünün arama çalışmalarına 2014’te tekrar başlandığı fakat bir sonuç elde edilemediği belirtiliyor. Bilim insanlarına göre mozaik kuyruklu sıçan, artık dünya üzerinde bulunmuyor.

İlk olarak 1845 yılında Avrupa’da görülen bu tür, daha sonra yalnzca 1978 yılından itibaren Avustralya açıklarındaki bir adada yaşamaya başlamış. Adanın su yüzeyindeki kısmı 4 hektardan 2,5 hektara düşünce adadaki bitki örtüsünün küçüldüğü ve bu kemirgenlerin yaşam alanlarının %97’sinin kaybolduğu belirtiliyor. Queensland Çevre ve Miras Koruma Dairesi'nden Ian Gynther’ın önderliğindeki ekip ise bu durumla ilgili şunları söylüyor: "Hayvanın soyunun tükenmesindeki en önemli faktörün, ortalama yüksekliği düşük olan adanın, geçtiğimiz on yılda olasılıkla birkaç kez yükselen suların altında kalması olduğunu neredeyse kesinlikle söyleyebiliriz. Su seviyesindeki bu yükselmeler yaşam alanında önemli kayıplara, hatta belki de bireylerin doğrudan ölümüne neden oldu."Adadaki çalışmalara katılan diğer bilim insanlarının görüşleri ise şu şekilde: "Hayvanın yaşadığı Bramble Cay adası gibi ortalama yüksekliği düşük adalarda, şiddetli meteorolojik olayların sonucunda gerçekleşen aşırı yüksek su seviyelerinin yıkıcı etkileri, deniz seviyesindeki insan kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı artışın etkileriyle birleşiyor."Son yüzyılda dünya genelindeki deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiğini belirten bilim insanları, özellikle 1993 ve 2014 yılları arasında Torres Boğazı’nda görülen deniz seviyesi artışının, küresel ortalamanın 2 kat üzerinde olduğunu söylüyorlar. Avustralya’daki bu memeli türünün yok olmasının yalnızca bir başlangıç olabilceği konusunda uyarılarda bulunan iklim değişikliği bilimcisi Lee Hannah, "Bir yerlerden başlayacağını biliyorduk, ancak yine de çok çarpıcı bir haber" diyor.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0