• Anasayfa
  • Bilim
  • İnsan Ömrünü 10 Yıl Uzatacak İlacın Çıkmasına Çok Az Kaldı

İnsan Ömrünü 10 Yıl Uzatacak İlacın Çıkmasına Çok Az Kaldı

3
2
1
1
0
İngiliz araştırmacıların yaptığı deneyler, lityumun sinekler üzerinde pozitif etki yarattığını ve ömürlerini %16 arttırdığını ortaya çıkardı.
İngiliz bilim insanlarının laboratuvar ortamında yaptığı deneylerde, düşük dozda lityum enjekte edilen meyve sineklerinin ömrünün %16 oranında uzadığı ortaya çıktı. (insan hayatı için kaba bir hesapla 10 yıla denk geliyor)  Umut verici bir gelişme olarak nitelendirilen bu bulgunun, ilerleyen yıllarda insanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için geliştirilecek yeni ilaçların önünü açtığı belirtiliyor.

Lityum, psikiyatride insanların değişken ruh hallerinin tedavisi için kullanılıyor ve yüksek dozda alındığında vücutta ağır yan etkiler yaratabiliyor. Lityumun beyni hala tam olarak nasıl etkilediği bilinmiyor fakat meyve sineklerinde GSK-3 adıyla bilinen kimyasal maddeyi bloke ederek sineklerin ömürlerini uzattığı görülüyor.

Araştırmada sineklerin ortalamalarından %16 daha uzun süre yaşadıkları, yüksek dozda verildiğinde ise kısaldığı görüldü. Yani burada önemli olan nokta, lityumun dozajının çok iyi ayarlanması gerektiği. Araştırmanın başında yer alan Prof. Linda Partridge, sineklerde düşük dozda verilen lityumdan elde edilen sonuçların umut verici olduğunu belirterek, “şu an tek hedefimiz, insanlar üzerinde denenecek bir ilaç geliştirmek” dedi.Araştırma ekibinde yer alan Dr. Ivana Bjedov ise daha farklı bir ayrıntıya dikkat çekerek düşük dozda lityumun sineklerdeki şeker oranını düşürdüğünü ve beslenmeye bağlı olarak yağ oluşumunu engellediğini belirtti.

Araştırmanın destekçilerinden olan İngiltere Parkinson Hastalığı Vakfı’ndan Claire Bell, "Araştırmacıların yaşlanma bulmacasının önemli bir parçasını tespit ettiklerini görmek cesaret verici. Bu sayede günün birinde yaşlanma sürecine müdahale etmemiz mümkün olabilir" dedi.
3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0