• Anasayfa
  • Bilim
  • Intel, Bal Arısı Kolonilerinin Yok Oluşunu Aydınlığa Kavuşturacak

Intel, Bal Arısı Kolonilerinin Yok Oluşunu Aydınlığa Kavuşturacak

0
0
0
0
0
Intel, Bal Arısı Kolonilerinin Yok Oluşunu Aydınlığa Kavuşturacak
Avustralya’nın İngiliz Milletleri Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kuruluşu (CSIRO) araştırmacıları, ülke genelinde bal arılarının toplu ölümlerini araştırmak için Intel ile birlikte çalışıyor.
Koloni Çöküş Sendromu adı verilen ve bal arılarının koloniler halinde ölümü olarak açıklayabileceğimiz bu bozukluk bir süredir devam etmekte ve bir yandan arıcılık sektörünü sekteye uğratırken bir yandan da doğanın döngüsü için çok önemli bir noktada olan arıların kaybolması, doğal dengenin de bozulması ile sonuçlanıyor.

Ünlü fizikçi Albert Einstein’in “arılar bir anda yeryüzünden silinirse insanlık sadece 4 sene ayakta kalır” ifadesinin doğru olma ihtimalinin yarattığı tedirginlik ile bu toplu ölümleri araştırmaya karar veren CSIRO yetkilileri, Intel’in Edison isimli mini bilgisayarından da yardım alarak koloniler ve bireyleri hakkında bilgi toplamaya başlamış.

1 GB RAM, 5 GB dahili hafıza, Intel Atom işlemci, çift bantlı Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıya sahip olan bu bilgisayar, arının ağırlığının sadece 3’te biri kadar bir kütleye sahip ve arının sırtına kolaylıkla yerleştirilerek bilgi aktarımı yapabiliyor, üstelik enerji ihtiyacını da arıların kanatlarının titreşimi ile şarj olabilen bir bataryadan karşılıyor.

Şu ana kadar Tazmanya bölgesinde 10 bin arıyı etiketlemeyi başaran araştırmacıların çalışmaları 50 ayrı başlıkta veri toplanması ile devam ediyor.

CSIRO’da görevli Profesör Paulo de Souza, arıların sırtına takılan bu bilgisayarı uçaklarda kullanılan kara kutuya benzetiyor ve arıların tüm verilerini kaydettiğini dile getiriyor. Hastalık, böcek ilaçlarının etkileri, hava kirliliği, su kirliliği, beslenmelerini etkileyen faktörler ile sıra dışı hava koşullarının arıların polen yayma hareketleri üzerindeki etkilerini izleyip analiz etmelerini sağlayan bu sistem arıların toplu ölümlerine hangi etkenlerin yol açtığının öğrenilmesini sağlayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0