• Anasayfa
  • Bilim
  • İnternet Artık Davranışlarımızı Kontrol Edecek

İnternet Artık Davranışlarımızı Kontrol Edecek

0
0
0
0
0
İnternet Artık Davranışlarımızı Kontrol Edecek
Yapay zeka üzerine araştırmalar yapan Dominic Trigg, internette kullanıcı davranışlarını kontrol eden yazılımların artacağını söyledi. Trigg, sahip olunan sınırsız veri sayesinde kullanıcılarının kararlarının milisaniyeler içerisinde anlaşılabileceğini açıkladı.
Yapay zeka üzerine araştırmalar yapan Dominic Trigg, internette kullanıcı davranışlarını kontrol eden yazılımların artacağını söyledi. Trigg, sahip olunan sınırsız veri sayesinde kullanıcılarının kararlarının milisaniyeler içerisinde anlaşılabileceğini açıkladı.
 
Daha önce Facebook tarafından mobil cihaz kullanıcılarının internet üzerinde takip edilmesini sağlayan Atlas hizmeti, en doğru reklamın ortaya çıkarılması için firmalara yardım edecek. İnternet reklamcılığı için yazılımlar üreten Rocket Fuel firmasının Avrupa Müdürü Dominic Trigg, bu hizmetlerin zamanla artacağını söyledi.
 
Reklam modellerinin hızla değiştiğini ve firmaların üretici tüketici hareketlerini milisaniyeler içerisinde tahmin edecek yazılımların, reklamcılığı yönlendireceğini belirtti. Büyük Veri’nin işlenebilmesi için yapay zekadan başka bir alternatif olmadığını söyleyen Trigg:
 
Yapay zeka alandaki çalışmalar sağlık, tıp, hukuk, seyahat ve diğer birçok alanda ilerleme gösteriyor. Tüm bu alanlarda makineler, yani yapay zeka daha iyi kararlar alıyor. Çünkü dışarıda biriken Büyük Veri sadece makinelerde işlenebiliyor ve anında karar alınmasını sağlıyor. En iyi analistlerin bile makineler doğruluğunda ve ölçeğinde analiz yapmaya kalkışması anlamsız olur. Doğru profil çıkarma, tarama yapma gibi teknolojiler gelecekte tamamen makineler tarafından gerçekleştirilecek. Bu kapsamda görsel veya yazılı olsun tüm reklam türlerinde de kararı makineler verecek” dedi.
 
NASA bilim insanlarının dahil olduğu farklı alanlardan mühendislerin yer aldığı araştırma birimleri sayesinde reklamcılığın daha da ileriye gideceğini söyleyen Trigg, sözlerini şu şekilde noktaladı:
 
NASA bilim insanlarının yanı sıra Google, Facebook gibi firmalardan da bize katılan araştırmacıların oluşturduğu bir birimimiz var. Rocket Fuel olarak sadece reklamcılık alanında hizmet gösteriyoruz. Sahip olduğumuz ekipler bu alanda etkinliğin artmasında bugüne kadar önemli rol oynadı. Kurucularımızın Yahoo'dan gelmiş olması da bu alandaki etkinliğimizin temel bir sebebi. Bu kişiler Yahoo arama motorunda kullanıcıların gelecekteki davranışları hakkında bilgi edinebilmek için geçmişte çalışmalar yaptılar. Bağımsız bir firma olarak bugün geçmişteki çalışmaları daha ileriye götürmek istiyoruz ve farklı alanlardan gelen mühendislerle bu amaç için çalışıyoruz. Nihayetinde, insanların nerede olacağı ve ne yapacakları gibi bilgileri bilgisayar, mobil ve reklamcılığın var olduğu tüm sanayide paylaşacak teknolojiler geliştiriyoruz. Şu an için geleceğin reklamcılığı nasıl bir noktaya ulaşacak, bunu söylemek için erken.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0