• Anasayfa
  • Bilim
  • İnternet Kullanımı Gelecekte Lambalar Üzerinden Yapılabilecek

İnternet Kullanımı Gelecekte Lambalar Üzerinden Yapılabilecek

1
0
0
0
0
Gelecekte led lambanız kablosuz modem gibi çalışabilir. Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar LED ışıklardaki , ışık dalgalarını kullanarak kablosuz veri iletilebileceğini ortaya çıkardılar.
 
Kablosuz internet teknolojisi her geçen yıl biraz daha gelişiyor. Birçok ülkede internet erişimi temel insan hakları arasında yer almaya başladı. Önümüzdeki yıllarda internetin tıpkı elektrik gibi birçok yerde erişilebilen bir sistem olacağı söyleniyor. Zira günümüzde internetin temel bir ihtiyaç olduğunu söylemek mümkün. Gelecekteki yıllarda hayata geçirilecek olan bir proje, internetin her yerde erişilebilir olmasını sağlayacak.

Evlerinizde kullandığınız led lambalar, kablosuz modem gibi çalışabilme potansiyeline sahip. Virginia Üniversitesindeki çeşitli araştırmacılar, led lambalarındaki ışık dalgaları ve verileri kullanılarak kablosuz veri iletimi gerçekleştirilebileceğini keşfetti. Bunun günümüzdeki Wi-Fi modem teknolojisinden daha güvenilir ve hızlı bir seçenek olduğu söylenmekte.Virginia Üniversitesi’nden Prof.Maire Brandt-Pearce’a göre ne kadar çok LED lamba olursa, o kadar kablosuz erişim bölgesi olacak. Çünkü görünebilir ışık enerjisi bir algoritma modülasyonuyla veri taşıyacak hâle getirildi ve bu teknolojisi sayesinde sadece ışığı kullanarak 300 mbit/s değerinde veri taşımak mümkün olabilir. Visible Light Network Communications şirketini kurarak bu teknolojinin patentini alan araştırmacılar, bugünlerde masa lambası ve ev aydınlatması gibi sistemlerin internet bağlantısı sağlayacak şekilde çalışabilmeleri için uğraşıyor.
 

 Az enerji tüketecek

Araştırmacıların Li-fi olarak adlandırdıkları bu teknolojinin işlemesi için birtakım cihazlar gerekiyor. Bunun başında ise optik alıcılı cihazlar gelmekte. Ancak bu teknoloji hayata geçirildiği takdirde eski modemleri kullanmaya gerek kalmayabilir.

Çalışmayı yürüten araştırmacılara göre, şu an kullanılan ampuller ve floresanların yerini enerji tasarruflu LED lambaları alınca, radyo dalgalarının yerini de bu lambaların yanıp sönerek gönderdiği, insan gözünün algılayamayacağı hızdaki sinyaller alacak. Böylece, bir odaya girip ışık açıldığında odada bulunan kablosuz bağlantı yeteneğine sahip bütün cihazlar, etkin bir şekilde birbirlerine ve internete bağlanmış olacak. Veri ise, 1 ile 10 Mbit arasında değişen hızlarla aktarılabilecek.

Aslında kızılötesi ışınlar yoluyla benzer bir biçimde veri nakledilebiliyor. Ancak bu eski yöntemde, bağlantı kurulacak aygıtların çok yakında olması gerekiyor. Yeni teknoloji ise, hem tüm bir odayı kapsama alanına alacak, hem de radyo dalgalarına göre çok daha az enerji tüketecek.


 

 Bilgi her yerde

WI-FI teknolojisinden daha güvenli olduğu bildirilen yeni yöntem üzerinde çalışan ekibin başkanı Thomas Little, "Bilgisayarınızın, televizyonunuzun, MP3 çalarınızın, radyonuzun veya klimanızın, siz odanın ışığını açar açmaz sizinle iletişime geçtiğini düşünün. LED şebekesi, bir odadaki tüm kabloları ortadan kaldıracak" dedi.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0