• Anasayfa
  • Bilim
  • ​Işığın Dalgalarından Bile İnce Metamateryal Lens Üretildi!

​Işığın Dalgalarından Bile İnce Metamateryal Lens Üretildi!

7
1
0
0
0
Teknolojik çoğu cihazın artık neredeyse olmazsa olmazı haline gelen kameraların lenslerine dair Harvard Üniversitesi'nden devrim gibi bir hamle geldi.
Hem mobil cihazların hem de profesyonel fotoğrafçılığın en önemli, olmazsa olmazı şeylerden biri de sağlam kamera lensleridir. Mobil cihazların yapabildiklerine her geçen gün yenisi ekleniyor fakat kamera konusunda gelişim hızı şu an için biraz yavaş denilebilir.

İşte Harvard Üniversitesi'nde bu konu üzerinde çalışan ekibin ürettiği yeni lens, bu olaya tam anlamıyla devrim gibi bir çözüm sunmaya hazırlanıyorMetamateryal denilen ve ışığın dalga boyundan bile küçük olan lens üretmeyi başaran ekip, lens sayesinde ışığı maksimum düzeyde bir yerde toplamayı başararak inanılmaz netlikle, mikroskobik ortam fotoğrafları çekebilmekteler de.Ürettikleri lensle alakalı konuşan ekip üzeyelerinden Reza Khorasaninejad, ''hem telefonlarda hem de sanal gerçeklik gözlüklerinde kamera lenslerle alakalı bir sıkıntı var. Eğer daha fazla çözünürlük istiyorsak, daha büyük camları olan lensler kullanmamız, dolayısıyla cihazların boyutlarını büyütmemiz gerekiyor'' ifadelerini kullanmış.

Işığın dalga boyundan bile ince olan metamateryal lensler ise hem bu durumu ortadan kaldıracak, hem de ışığı toplamada sahip olduğu elektron ışınları ile ciddi ölçeklerde keskini net fotoğraflar çekebilecekler.

Ekip şu an içn kırmızı, yeşil ve mor renklerde bu lensleri test etmişler. Lenslerin bir sonraki aşama olarak ise renk skalalarının genişletilmesi amaçlanıyor. Bu arada lenslerin boyutlarına bir örneklendirme yapacak olursak; Nikon'un mikroskop lenslerinden 100,000 defa daha ince bir lensten bahsedilmekte.
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0