• Anasayfa
  • Bilim
  • İskoç Araştırmacılar, Işık Hızını Yavaşlattı!

İskoç Araştırmacılar, Işık Hızını Yavaşlattı!

0
0
0
0
0
İskoçya’daki bazı araştırmacılar, bilim dünyasının mutlak olarak kabul ettiği ışığın hızını yavaşlatmayı başardı. Bunun gerçekleştirilebilmesi için ışık parçacıkları olan fotonlar özel bir filtreden geçirildi. 
İskoçya’daki bazı araştırmacılar, bilim dünyasının mutlak olarak kabul ettiği ışığın hızını yavaşlatmayı başardı. Bunun gerçekleştirilebilmesi için ışık parçacıkları olan fotonlar özel bir filtreden geçirildi. Kullanılan filtre fotonların şekil ve hızını değiştirerek ışık hızının yavaşlamasını sağladı. Daha sonra fotonların serbest boşlığa döndüğü zamanda dahi ışığın kendi hızından daha düşük bir seviyede yol aldığı saptandı.

Science Express dergisinde yayınlanan araştırmanın başında bulunan araştırmacılar ve diğer ekip üyeleri, fotonlar için yaklaşık bir metre uzunluğunda yarış pistine benzer bir yer oluşturdu. Filtrelenen fotonun şekil değiştirdikten sonra yavaşladığı görüldü. Işık hızının boşluktaki aldığı hız 186.282 mil. Normalde ışık su, cam gibi maddelerin içerisinden geçtiği sırada yavaşlıyor fakat boşluğa döndükten sonra tekrar eski hızına geri dönüyor. 

Ekibin başında bulunan Dr. Giovannini, buluşlarının günlük yaşamı etkileyecek pratik kullanım alanlarının olabileceğini söylüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0