Metal Gear'ın Snake'i Gerçek Oldu: James Young

1
0
0
0
0
Birçoğunuzun sevdiğinden emin olduğum Metal Gear serisinin ana karakteri olan Snake'in kullandığı biyonik kol'un tıpa tıp benzeri ampute olan James Young için yapıldı.
Metal Gear serisini sevdiğinizi düşünüyorum, ancak geçmişe gitmek yerine direkt olarak Hideo Kojima ve Konami tarafından piyasaya çıkan son oyun olan Metal Gear Solid V: Phantom Pain'i örnek göstereceğim.

Big Boss olarak bilinen Snake'in sol kolu eminim dikkatinizi çekmiştir. Biyonik kola sahip olan Snake, bir robotik kola sahip olmasına rağmen dilediğini yapabilen, sağ kolundan farksız bir şekilde kullanabilen bir yapıda olduğunu gördük. Peki ya böyle bir teknoloji gerçekten olabilir mi? Yani biyonik bir kolun gerçek bir koldan farksız çalışması durumu, sizce gerçekten böyle bir şey yapılabilir mi?Eğer yapılamaz diyorsanız buyrun sizi ikna edelim. Yukarıda görmüş olduğunuz arkadaşın adı James Young. Kendisi Londra'da yaşamakta olan 26 yaşında bir genç. Fakat 22 yaşındayken yaşadığı bir tren kazası sonucu sol kolu ve sol ayağını maalesef kaybett. Ardından tabiki bu arkadaşımıza protez ayak ve bacak verildi. Fakat protezlerin pek de bir işlevi olmadığını neredeyse hepimiz biliyoruz.Ancak tıpkı birçoğunuz gibi oyun manyağı olan Young, sadece sağ eli ile oynamya çalıştığı oyunlar ve takip ettiği oyun haberleri arasında hayatını değiştirecek bir ilanı görmesiyle bambaşka bir konuma geldi. Biraz önce bahsettiğimiz gibi Kojima ile beraber Metal Gear serisini çıkartan Konami, tıpkı Snake'in biyonik kolu gibi bir çalışma içinde olduklarını, bu çalışmayı test edecek gönüllüye ihtiyacı olduğunu ilan etmiş. Tam bu noktada hem oyun delisi olan hem de böyle bir çalışmaya ihtiyacı olduğuna karar veren James, bu biyonik kolu test edecek kişi olarak seçildi.Konami ve James Young birlikteliği ise Dr. Sophie De Oliveira Barata'nın da katkılarıyla Alternative Limb Project adındaki bu biyonik kol Young'a uyum sağlıyor ve kas, sinir ve kemikleri ile iletişim halinde olabilen biyonik kol tıpkı Snake gibi sol kolundan mahrum kalan gencin metal bir sol kola sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca bir elektronik cihaz olduğu için Young'un isteğine göre yazılımsal ve donanımsal değişiklikler de yapılabilen bu kolda James'in beğenmediği ya da tam beceremediği bir hareket vb durum olursa gereken çalışmalar ile uyumlu hale getirilecek.Böylelikle ister Snake, ister Cyborg isterseniz de Winter Soldier gibi olmuş diyin, sonuç olarak James Young eskisi kadar iyi olmasa da metal bir sol kola kavuşmuş oldu. (Civil War'dan Spiderman alıntısı: "You've a metal arm? It's awesome dude!")Bahsetmeden geçmeyelim. Şarj edilerek kullanacağı bu kolda lazer ışık, yol gösterici ışığı, sahip olduğu elektronik cihazları şarj edebileceği bir USB portu bulunduruyor. Hatta görebileceğiniz gibi bir de drone'a sahip.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0