• Anasayfa
  • Bilim
  • Japonya Bu Tamamen Otomatik Kapalı Çiftlikte Günde 30 Bin Marul Yetiştirecek

Japonya Bu Tamamen Otomatik Kapalı Çiftlikte Günde 30 Bin Marul Yetiştirecek

0
0
0
0
0
Japonya Bu Tamamen Otomatik Kapalı Çiftlikte Günde 30 Bin Marul Yetiştirecek
Japonya’nın teknolojik her türlü gelişme ile birlikte kullandığı üretim sistemleri yerleştikleri ufacık adada kalabalık şekilde yaşamalarına imkan veriyor ve en sevdiğimiz Asya halkı, bu konuda kendini geliştirmeye de devam ediyor.
Ülkenin Spread isimli bir zirai üretici firma, önümüzdeki yıl başlayacağı yeni fabrikası ile tamamen otomatik şekilde sebze üretimi gerçekleştirecek ve 2017 yılının yaz mevsimi itibarıyle günlük 30 bin marulluk hasat hedefliyor. Firmanın 5 yıllık hedefi ise 500 bin marul üretimi gerçekleştirmek.

Üretim sırasında insan müdahalesine mümkün olduğunca az ihtiyaç duyacak olan sistem tamamen otomatik olarak işleyecek ve mahsülün gözlenmesi de otomarik şekilde gerçekleşecek.

Spread firmasının oldukça uzun sayılabilecek bir kapalı ortamlarda LED ışıklarla, dikey, suni çiftliklerde sebze üretim geçmişi var; ancak bu tam otomatik fabrika üretim yöntemini de verimi de bir adım ileriye taşımak için tasarlanmış.

Bitkilerin büyümesini kontrol eden robotlar, yetişkin hale gelen sebzeleri otomatik olarak sökecek ve hasadı üretim bandına alarak paketleme bölümüne aktaracak ve iklim kontrolüne kadar tüm sistem otomatik şekilde idare edilecek. (elbette bu sayede dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir ikliminde de tarım yapabilmek mümkün hale gelecek)

Toprak işleme ve ürün ekip toplama işini gerçekleştiren otomatik sistem sayesinde alanı maksimum verimlilikle kullanırken bu fabrika, üretim maliyetini de %50 oranında düşürüyor ve firma ilerleyen dönemde verimi artırıp maliyeti düşürmeyi de sürdüreceklerini söylüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0