Japonya’dan Bir Sohbet Robotu Daha

0
0
0
0
0
Japonya’dan Bir Sohbet Robotu Daha
Osaka Üniversitesi’nde görevli Profesör Hiroshi Ishiguro, birkaç yıl önce geliştirdiği ve korku filminden fırlamış gibi görünen konuşan robotun ardından Erica ile bir kez daha karşımızda.
Bu seferki robotunu daha az korkunç şekilde geliştirmeyi başaran Profesör Ishiguro, yeni robotunda bir de mümkün olduğunca insanın doğal konuşmasına yakın bir tonlama ve vurgu yakalamaya ayrıca da çeşitli mimiklerle iletişimi zenginleştirmeye çalışmış.

Japon Bilim ve Teknoloji Kurumu, İleri İletişim ve Telekomünikasyon Araştırmaları Enstitüsü, Kyto Üniversitesi ve Osaka Üniversitesi ortaklığında geliştirilen Erica, bu ayın başlarında Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Miraikan Ulusal Gelişen Bilim ve Keşif Müzesi’nde tanıtıldı.

Her ne kadar insan standartlarından hala uzak da olsa Erica, boş zamanlarında neler yapıyorsun gibi sorulara gelişmiş iletişim ve konuşma kabiliyeti ile şimdiye kadar bu ekibin geliştirdiği diğer androidlerden daha iyi cevap verebiliyor. (çok merak ediyorsunuzdur diye söylüyorum; spor yapıyor, tiyatroya gidiyor ve elbette her Japon gibi anime seyrediyormuş)

Bunlar dışında Erica’nın jest ve mimikleri ya da vurguları da mümkün olduğunca insan standartlarında geliştirilmeye çalışılmış (ben çok mimik göremedim ama …)

Konuşurken başını sağa ya da sola eğme, göz kırpma ve duygu ifadelerini takınabilen Erica, Japonca’nın simgesi haline gelmiş “ııııınnnnn?” kalıbını da kullanıyor. (video komple Japonca; ama 1:30’da bu sözünü ettiğim inleme onu izleyin)
 

Dünyanın bir kesimi Kuzey Kore’den sürpriz yumurta gibi korkuyor; yok efendim nükleer füzeleri varmış, yok efendim çok güçlülermiş de bir sürü teknoloji geliştiriyorlarmış. Bırakın K. Kore’yi asıl mevzu Japonya, adamların sosyalleşelim diye yaptıkları robotun konuşması bile korkunç ki; adamların sosyalleşmek için robot yapıyor olması bile korkunç baksanıza videosuna. (güzel ama caponca)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0