• Anasayfa
  • Bilim
  • Kanseri Gelişimi Simule Eden 3D Model Tedavi İmkanlarını Artırıyor

Kanseri Gelişimi Simule Eden 3D Model Tedavi İmkanlarını Artırıyor

0
0
0
0
0
Kanseri Gelişimi Simule Eden 3D Model Tedavi İmkanlarını Artırıyor
Kanser elbette felaket niteliğinde bir hastalık; ancak kısmen de olsa bu felaketi sevimli gösteren bu simulasyon, bilim adamlarının tümörlerin gelişimini anlamasında yardımcı oluyor.
Farklı ülkelerden toplanan bir grup araştırmacının oluşturduğu bu 3 boyutlu simulasyon, tümörün nasıl geliştiğini ve nasıl mutasyona uğradığını açıklıyor ve bu sayede kanserlerin evreleri ve gelişim süreçleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmamızı sağlıyor.

Temelde kontrolsüz ve bozuk hücre bölünmesi nedeniyle mutasyona uğrayarak bozulan dokuların oluşması olarak tanımlayabileceğimiz kanser hastalıklarını gösteren bu canlandırma daha önceki çalışmalara oranla çok daha isabetli ve gerçeğe yakın olmakla birlikte kanserli hücrelerin nasıl sağlıklı olan hücrelerden çok daha fazla bölünerek büyüdüklerini gösteriyor.
 

Her ne kadar kanserin bir vücuttaki ilerleyişini kesin şekilde öngörmek ya da canlandırmak mümkün görünmese de bu simulasyon tedavi sürecini takip etmek için ve çeşitli metodları denemek için de kullanılarak bir nevi kontrollü bir ortamda kanserli hücrelerin ilerleyişini, metastazını ya da hastalığın gerileyişini takip etmek için kullanılabilecek etkili bir yöntem.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0