• Anasayfa
  • Bilim
  • Kara Deliklerin Yıldızları Yok Ederken Işık Hızında Alev Püskürttüğü Keşfedildi!

Kara Deliklerin Yıldızları Yok Ederken Işık Hızında Alev Püskürttüğü Keşfedildi!

0
0
0
0
0
Bilim adamları tarafından izlenen bir kara delik, çekimine kapılan yıldızı yok ederken bu yıldızı kullanarak bir çeşit alev çıkarttı ve yıldızların ölümü hakkında yeni soru işaretleri oluşmasına neden oldu. 
Evrenin en ilginç cisimleri arasında yer alan kara delikler, ilgi çekici ve karmaşık yapılarına rağmen malesef gözlenmesi son derece zor cisimler. Hiçbir şekilde görülemeyen, sadece uzayda bulunan diğer tüm kısımlar gibi siyah olan ancak etrafındaki küçük bir alanı etkilemesi sayesinde farkedebilen kara delikler, bu gelişmiş gizlenme kabiliyetlerinden dolayı çok fazla incelenemiyor. Johns Hopkins University'de görevli olan Sjoert van Velzen ve ekibi, bu sıra dışı cisimlerin çekimine kapılan yıldızların çok garip bir son ile karşılaştığını keşfetti.

Şimdiye kadar bir yıldızın bir kara delik tarafından yakalanıp parçalanması işlemine ilk defa tanıklık eden Sjoert van Velzen ve ekibi sadece bunu başarmakla kalmadı, aynı zamanda bu işlem sırasında kara deliğin ışık hızına yakın bir hızda alev püskürttüğünü de keşfetti. Kara deliğin çekimine kapılan ve deliğe doğru sürüklenen Güneş boyutundaki bu yıldızın, kaçışı olmayan bu sona doğru ilerlerken kara deliğin sahip olduğu ilginç özellikler sayesinde böyle bir alevin oluşmasına neden olduğu düşünülüyor."Alev" olarak tanımladığımız bu şey aslında yıldızlarda bol miktarda bulunan ve aşırı ısınmış gaz olarak adlandırabileceğimiz, maddenin 4. hali olan plazma. Yıldızı yutan kara deliğin kutup kısımlarından dikey olarak püskürtülen plazma, yutulan yıldız ile ortaya çıkan büyük enerjinin sayesinde püskürtüldü. Bu maddenin kara delikten kaçtığı söylenemez ancak olay ufkuna kadar girmesinin ardından neredeyse ışık hızına sahip bir hızla plazma püskürtmek, yıldızın ve kara deliğin karşılaşmasıyla birlikte ne büyük derecelerde enerjinin açığa çıktığını kanıtlıyor.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0