• Anasayfa
  • Bilim
  • Karanlıkta Parlayan Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfedildi!

Karanlıkta Parlayan Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfedildi!

1
1
1
1
1
Bilim adamları karanlıkta parlayan bir köpekbalığı türü keşfettiler. Balık, bu özelliğinden ve renginden ötürü "ninja lantern shark" olarak isimlendirildi.
Dünya'nın bütün yüzeyinin 4'te 3'ünü kaplayan denizler, okyanuslar ve diğer su kaynaklarıın büyük bir bölümü hala keşfedilmedi. Okyanuslar hakkındaki bilgimiz o kadar az ki bazı araştırmacılar, insanların uzay hakkındaki bilgisinin okyanus hakkındakinden daha fazla olduğunu iddia ediyorlar. Bu nedenle okyanusta veya diğer dev su kaynaklarında araştırma yürüten kişiler, çok ilginç ve tamamen yeni karşılaşılmış şeylerin keşfini gerçekleştirebiliyorlar. 

Kaliforniya'da yer alan ve çalışmalarını burada sürdüren Pacific Shark Research Center, okyanusun en derin kısımlarında bulunan canlıları inceleyen bir kuruluş. Bu kurumda görevli olan araştırmacılar, yaptıkları incelemeler ve gözlemler sayesinde yeni bir köpekbalığı türü keşfettiklerini bildirdiler. Keşfedilen yeni köpekbalığı, siyah renge ve bu rengine zıt bir şekilde karanlıkta parlama özelliğine sahip. Araştırmacılar, bu özellikleri nedeniyle bu yeni türe "ninja lantern shark" yani "ninja fener köpekbalığı" ismini verdiler. Bu ilginç ama eğlenceli isim, yeni türün keşfini gerçekleştiren araştırmacılardan birisi olan Vicky Vásquez'in yeğenleri tarafından seçilmiş.Ninja lantern shark'ın yaklaşık yarım metre büyüklüğe ulaşabildiği ve Orta Amerika'nın Pasifik Kıyısı'nda yaşadığı belirtildi. Bu köpekbalığı türü tam 1000 metre derinlikte yaşıyor. Araştırmacılar, köpekbalığının hem siyah renge sahip olmasının hem de parlamasının avlanırken ona gizlilik sağladığına inanıyorlar.

Kaynak: BusinessInsider 
1
1
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
1
1