• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Karayip Denizi'nden Daha Önce Hiç Duyulmayan Bir Ses Duyduklarını Söylüyorlar!

Bilim İnsanları, Karayip Denizi'nden Daha Önce Hiç Duyulmayan Bir Ses Duyduklarını Söylüyorlar!

1
0
0
0
0
Bilim İnsanları, Karayip Denizi'nden Daha Önce Hiç Duyulmayan Bir Ses Duyduklarını Söylüyorlar!
Araştırmacıların yeni keşfettikleri Karayip Denizi'nden gelen ses gizemini koruyor. Bilim insanları buna benzer bir sesi daha önce duymadıklarını söylüyor.
Karayip Denizi'nde araştırma yapan bilim adamları, daha önce hiç duymadıkları türden bir sese şahit oldu. Çok güçlü olan bu pes ses aslında insan kulağı ile duyulabilmek için çok düşük frekekanslarda. Bir ıslık gürültüsüne benzetilen ile yapılan bir araştırma sırasında karşılaşıldı. Gelecekte neler olabileceğini tahmin etmek için 60 yıldır bölgede yapılan deniz seviyesi ve basıncı ölçümleri sırasında karşılaşılan sese daha önce rastlanmış değil.

Liverpol Üniversitesi’nden gelen bilim adamları bölgedeki okyanus aktivitesini anlama ve açıklığa kavuşturmak için 4 farklı model denedi ancak hiçbiri işe yaramadı. Bu konuda Gizmodo’ya açıklamalarda bulunan Chris Hughes adlı araştırmacı okyanus basıncına 4 model üzerinden oldukça farklı nedenler aradıklarını ancak çalışmanın bir işe yaramadığını belirterek gizemli durumu gözler önüne seriyor.

(İnsan kulağıyla duyulabilmesi için işlemden geçirilmiş ses)
 
Uzun yıllara dayanan deniz seviyesi ve basıncı okumaları yapan araştırmacılar ortaya çıkan sesi bir ıslık şeklinde tarif ediyor. Yukarıda duyabileceğiniz sesi Rossby Islığı adının verilmesi ise Rossby Dalgalarına neden olduğunun düşünülmesi. Araştırmacılar duyulan seslerin Kuzey Atlantic’in tamamını etkilediğini tahmin ediyor ve bu alandaki çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde  gizemli sesleri yönelik yeni bulgular ortaya çıkacak mı?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0