Kargalar Çocuklardan Daha mı Zeki?

0
0
0
0
0
Kargalar Çocuklardan Daha mı Zeki?
Yapılan bir araştırma, genç ve zeki bir kuşun 5 yaşındaki çocukların kafasını karıştıran bir problemi çözebildiğini ortaya çıkardı.
Kitty adlı bir Yeni Kaledonya kargası, içerisi su dolu olan bir boruya taş atıldığında ayrı bir borudaki su seviyesinin artarak suyun içindeki etin borunun yüzeyine doğru yükselebileceğini ve yemeğe bu şekilde ulaşabileceğini anlamıştı. Kitty’nin bu problemi çözmek için karmak neden-sonuç ilişkisini çözmedi gerekiyordu. Bu da duvardaki düğmeye basıp lambanın yanacağı anlamına geliyor. (YouTube’da kargaların zekice davranışlarının olduğu videolara muhakkak denk gelmişsinizdir)

Kargalar, kuş dünyasının Einstein’ları olarak kabul edilirler. Hatta kargaların zeki oluşu, antik Yunanlar tarafından dahi biliniyordu. O zamanlardan bir hikayeye göre susayan bir karganın şişenin dibindeki suya erişebilmek için içerisine sürekli olarak çakıl taşı atıp suyun yükselmesini sağladığını ve bu sayede suya erişebildiği söylenir. 

Galiba bu hikayelerin gerçeklik payı oldukça yüksek. Yeni Kaledonya kargaları üzerinde yapılan bir deneyde, mantara takılan bir et parçasına ulaşmak isteyen karganın borunun içerisine taş attığı ve mantarla birlikte etin yüzeye yükselmesini sağladığı ortaya çıktı.
 

Sınava sokulan altı kuş içerisinde Yeni Kaledonya’dan yakalanan Kitty isimli karga, sınavı geçen tek kuş oldu. Ayrıca Kitty, sınava girdiği sırada yalnızca 8 aylıktı.

4-10 yaş aralığındaki 64 çocuk arasında yapılan benzer bir sınavı yaşı büyük olanlar geçmiş olsa da 4-5 yaşındaki çocukların çoğu sınavı geçememişler. Hatta format olarak Kitty’ye yapılan sınavın çocuklara sınava göre format olarak biraz daha farklı olduğu belirtiliyor. 

Marzluff, “Çocuklarda olduğu gibi, kuşlar arasında da bazılarının çok parlakken bazılarının kavrama yeteneğinin düşük olması beklediğim bir şeydi. Böyle olduğunun ortaya çıkması önemli ve ayrıca dikkat, öğrenme yeteneği, odaklanma ve beceri farklılığının insanlarda olduğu gibi kargalar arasında da var olduğunu gösteriyor” diyor. Marzluff son olarak insanlara ‘kuş beyinli’ denmesinin aslında o kadar da büyük bir aşağılama olmadığını belirtiyor. (e haksız da değil hani)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0