Karşınızda Uzayda Yetişen İlk Çiçek!

2
0
0
0
0
Karşınızda Uzayda Yetişen İlk Çiçek!
''The Martian'' filminin en önemli olaylarından biri sonunda gerçek oldu. Astronotlar, uzayda bir bitki yetiştirmeyi başardı.
''Uzayda en uzun süre kalan astronot'' olma yolunda artık günleri sayan NASA astronotu Scott Kelly, uzay ortamında bir ilki başararak adını tarihe yazdırdı. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çeşitli bitkiler yetiştirmeleri için özel bir odaları bulunan astronotlar, bir süredir burada bitki yetiştirme adına denemeler yapmaktaydılar.

Denemeler ilk meyvesini vermeye başladığında herkes oldukça sevinmişti fakat uzayın sunduğu koşullar, çoğu çiçeğin solmasına ve kurumasına sebep oldu. Ardından çiçeklerin bulunduğu odanın oksijen değerini biraz daha arttıran astronotlar, yeniden tohumları ekerek işe koyuldu.
 

Hem oksijen, hem de fanlar sayesinde hava sirkülasyonu artan oda, çiçekler açısından daha elverişli bir hale gelmiş. Kelly'nin sahip olduğu bilgiler ve bitkilere karşı uyguladığı yöntemler sayesinde de uzayın ilk çiçeği olan zinya çiçeği hayata tutunmayı başarmış. Bu önemli olayı dünyaya sunan ise, kendi resmi Twitter hesabından konu hakkında açıklama yapan Scott Kelly'den başkası değil.

Tabii zinya çiçeği uzayda yetiştirilen ilk bitki değil, çiçek. Daha doğrusu ilk çiçek açan bitki diyebiliriz. Zira daha önceden astronotlar yine Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kırmızı marul yetiştirmeyi başarmıştı.

Kaynak: TheVerge
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0