• Anasayfa
  • Bilim
  • Katı, Sıvı, Gazdan Sonra Suyun Dördüncü Hali Keşfedildi!

Katı, Sıvı, Gazdan Sonra Suyun Dördüncü Hali Keşfedildi!

3
1
1
0
0
Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan deneylerde, suyun fizik kurallarına aykırı hareket ettiği dördüncü bir halini keşfettiler.
Hepimiz ilk okuldan beri suyun katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç halinin olduğunu biliriz. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan bir keşif, yıllardır beynimize kazılan bu bilgiye yeni bir bilginin eklenmesini sağladı.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) Enerji Departmanı’ndan bazı araştırmacılar, su moleküllerinin yüksek sınırlama altında klasik fizik kurallarına ters hareket ettiğini ortaya çıkardı. Physical Review adlı dergide yayınlanan makaleye göre su moleküllerinin nanoölçekli tüplere itildiğinde farklı bir tepkime göstermeye başlıyor. Araştırmacılar, moleküllerin çift tepeli ve hiç alışılagelmemiş bir yapıya büründüklerini gözlemlemiş.

ORNL’in SNS Laboratuvarı ve Birleşik Krallık’taki Rutherford Appleton Laboratuvarı‘nda gerçekleştirilen deneylerle sınırlandırma altındaki su moleküllerinin beklenmedik bir şekilde yayılıyor olması, klasik fizik kurallarının da tarihe gömülmesi anlamına geliyor.Araştırmayı gerçekleştiren ekipte bulunan Kimya ve Mühendislik Materyalleri Bölümü’nden Alexander KolesnikovBu durum, suyu oluşturan oksijen ve hidrojen atomlarının yöresizleştiğini ve bunun sonucu olarak kanalda altı simetrik olarak eşit pozisyonda birden aynı anda bulundukları anlamına geliyor. Bu sadece kuantum mekanikleri ile oluşabilecek bir olay” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: DünyaHalleri - Serdar Kuzuloğlu
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0