• Anasayfa
  • Bilim
  • ‘Keşke 10 Yıl Geç Doğsaydım’ Diyeceğiniz Gelecekte Bizi Bekleyen Enerji Çeşitleri

‘Keşke 10 Yıl Geç Doğsaydım’ Diyeceğiniz Gelecekte Bizi Bekleyen Enerji Çeşitleri

0
0
0
0
0
Danışmanlık şirketi olan KPMG, 2035 yılına kadar karşımıza çıkması muhtemel enerji çeşitlerinden bahsetti.
Her şeyin değiştiği gibi enerji türleri de yıllar geçtikçe değişiyor. Danışmanlık şirketi KPMG, içerisinde 2035 yılına kadar karşılaşma ihtimalimizin yüksek olduğu sıradışı enerji çeşitlerinden bahsedilen bir rapor yayınladı. Peki gelecekte bizi hangi tür enerjiler bekliyor?

(2019) Kablosuz enerji: Henüz 2008 yılında kurulan Ossia şirketi, ‘cota’ sistemiyle kablosuz elektrik aktarma konusunda ilk başarılı deneyleri gerçekleştiren şirket olma özelliğini taşıyor. Wi-Fi ve bluetooth’un kullandığı dalga aralığını kullanıp 10 metre uzaklığa kadar enerji aktarımı yapan sistem, alıcı göndericinin görüş alanında olmadığı zamanlarda dahi enerjiyi başarılı bir şekilde aktarabildi.(2021) Batarya olarak kablo: Central Florida Üniversitesi araştırmacıları, elektrik depolama özelliği bulunan bir kablo geliştirdiler. Tekstil ürünleriyle entegre edilerek kullanılabilecek olan bu kablo sayesinde kullanıcılar, cep telefonlarını giydikleri kazak üzerinden şarj edebilecekler.

(2025) Ateş böceği aydınlatması: Ateş böcekleri, biyoışıldama ile enerjilerinin %95’ini ışığa dönüştürebiliyorlar. Modern LED’lerin bile ulaşamadığı bu orandan yola çıkan bazı araştırmacılar, ateşböceklerinin genlerini ağaçlara aktarıp sokakları ‘biyolojik’ lambalarla aydınlatmanın yollarını araştırıyorlar.(2022) Ahşaptan enerji: Ahşap lifleri kalayla kaplayıp sodyum çözeltisi içerisine yerleştiren Maryland Üniversitesi araştırmacıları, oluşturdukları bu prototip ile 400 şarj döngüsünü başarıyla tamamladı. Bu batarya, güneş enerjisinin bulunduğu tesislerde yüksek miktarlarda enerjinin depolanması olarak kullanılabilir.

(2023) Güneş boyasından enerji: Elektrik üreten nano parçacıkları, kaplama malzemesinin içerisine yerleştirildiğinde ortaya boya olarak kullanılabilen güneş hücreleri çıkıyor. Bu boya iler evlerin bütün duvarları, güneş hücresi olmadan bir jeneratöre dönüştürülebilir.

(2017) Tuz batarya: Günümüzdeki bataryalara göre çok daha ucuz mal edilebilen bu sistem, kullanılan enerjiyle tuzu eritip bir sonraki tüketime kadar enerjiyi muhafaza ediyor. Isı dönüştürücüler, daha sonra tuzdaki bu enerjiyi açığa çıkartarak enerjiye dönüştürüyor.(2020) Ay ışığında enerji: Rawlemon şirketinin ürettiği Beta.ray ismindeki yüksek verime sahip kolektörler, ay ışığını elektriğe dönüştürebiliyor. Cep telefonlarının şarj edilmesinde kullanılacak ilk kitlesel ürünlerin yakın bir zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0