• Anasayfa
  • Bilim
  • Kırılan Kemiklerin Kolayca İyileşmesini Sağlayan Sıvı Madde!

Kırılan Kemiklerin Kolayca İyileşmesini Sağlayan Sıvı Madde!

2
1
0
0
0
Bilim adamları kırılan kemiklere, onları kolay ve hızlı şekilde onarmayı sağlayacak olan bir sıvı bir madde enjekte etmeyi düşünüyorlar.
İnsan vücudunda birbirinden mükemmel organizmalar ve yapılar bulunuyor. Örneğin beynimiz istediğimiz an vücudumuzu öldürebilir veya tamamen iyileştirebilir, kaslarımız 4 ton ağırlıkları kolayca kaldırabilir ve kemiklerimiz çeliği bile kırabilir. Tüm bu bilgiler bazı okuyucularımıza uydurma gibi geliyor olabilir ancak vücudumuzda bulunan yapıların ve organların gerçek kapasiteleri, bunları yapabilmelerini sağlıyor.

İnsan vücudunun sağlam durabilmesini ve organların korunmasını sağlayan kemiklerimiz, yapı olarak boşluklulardır. Bu yapılarından ötürü hem sert, hem esnek, hem de son derece hafif olabilen kemiklerimiz, bazen sınırlarının zorlanmasıyla birlikte kırılabilir. Önceden kemik kırılmasını hiç yaşamamış biri olarak bu olayın ne kadar acı verici olabileceğini ve vücudumuzu nasıl etkileyebileceğini biliyorum. Kemiğin kırılması acı vericidir ancak kırığın onarılmasından sonra sakatlıkla yaşamanız gereken süreç, bundan çok daha kötüdür. Bu süreci kısaltmayı ve kemiklerin çok hızlı bir şekilde iyileşmesini hedefleyen bilim adamları, ilginç bir yöntem olan "sıvı enjekt yöntemi" ile bunu gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.Kemiklerimiz yapısı yüzde 70 oranında magnezyumdan oluşuyor. Kemik kırıldığı zaman yeniden birbirlerine tuturulmazlarsa, kemiğe aktarılan magnezyum düzgün bir şekilde iletilemediği için iyileşmeyi sağlayamıyor. Bu gibi yöntemlerde kemiği birbirine bağlı tutmak, tek başına yeterince hızlı olamıyor. Fransız bilim adamları, kemikleri birbirlerine bağlı tutmasının yanı sıra onların iyileşmesini hızlandırabilecek olan bir çeşit sabitleyici üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Bu çalışmalarda ilk olarak kullanılan maddeler, kemiklerin içerisinde bulunan deliklere sahip olmamaları nedeniyle kan akışını sağlayamıyorlardı. Kan akışını gerçekleştirmek adına maddelere delik açan bilim adamları, bu sefer de birçok deliğin bulunduğu bu maddenin son derece kırılgan olduğunu farkettiler. Bu amaçla denenen başka maddelerin insan vücudunu zehirlediğini, vücut tarafından emildiğini, enjekte edilemediğini veya kabul edilmediğini belirten araştırmacılar, bir türlü işin içinden çıkamamış.Bilim adamları, ilerleyen çalışmalar sonucunda istedikleri kriterlere uygun olan bir maddeyi bulmuş olabileceklerini açıkladılar. "Si-HPMC" ismindeki bu madde, insan vücudu tarafından kabul görüyor, emilmiyor, kan akışını doğru miktarda sağlayabiliyor, enjekte edilebiliyor ve gerekli düzeyde sertleşebiliyor. 1980'lerde üretilen ve günümüzde çoğunlukla yapay kemik olarak kullanılan kalsiyum fosfat çimentolar (CMC) ile karıştırılan Si-HPMC, bu iki maddenin karışımının doğru miktarlarda olmasıyla birlikte vücutta kullanıma hazır hale geliyor.Üzerinde testler yürütülen karışımın enjekte edilebilir halde olduğunu ve tavşanların kemiklerini iyileştirebildiğini söyleyen bilim insanları, bu yeni karışım sayesinde kırılan kemiklerin son derece kolay onarılabileceğini ve hatta kemik hastalıklarının iyileştirilebileceğini belirttiler. Yeni karışımın test sonuçları oldukça umut verici. Keşfedilen karışım üzerinde yapılan testler hala devam ediyor.

Kaynak: IFLScience 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0