• Anasayfa
  • Bilim
  • Köpek Balıklarının "Death Metal" Sevdiği Keşfedildi!!

Köpek Balıklarının "Death Metal" Sevdiği Keşfedildi!!

2
0
0
0
0
Araştırmacılar köpek balıklarının Death Metal tarzı müzikten son derece hoşlandığını ortaya çıkarttı.
Hayatımızda müziğin yeri çok büyük. Müziğe oldukça farklı tepkiler veren canlılar olan insanlar, geçtiğimiz yüzyılda başlayan çalışmalarla müziği sadece bizlerin değil, aynı zamanda hayvanlar aleminde bulunan diğer canlıların da çok sevdiğini keşfettiler. Üzerinde deney yapılan her türlü canlı, farklı müzik türlerine göre ruhsal değişim göstermiş ve müziğin içeriğiyle uyumlu hale gelen davranışlar sergilemiştir. Bilim adamları müziğin bu mucizesini zaten uzun süredir biliyordu, ancak yeni araştırmalar onları bile hayrete düşürecek bir sonuç verdi.

Bride of Jaws adlı televizyon programının "Shark Week" adlı etkinliğinde gösterilmek üzere belgeseller çeken bir ekip, köpek balıklarının Death Metal'dan çok hoşlandığını keşfettiler. Bilim adamlarının suya indirdikleri hoparlörden açılan Death Metal türü müziğe sadece dakikalar içerisinde iki adet köpek balığı geldi ve hoparlörü dikkatlice incelediler.Aslında bu olayın nedeni, tabii ki köpek balıklarının ihtiyacı olan müzik zevkini tatmin etmek istemeleri değil. Death Metal türündeki müziğin içerisinde çok düşük frekanslı sesler bulunur. Bu düşük frekanslar, suyun sıvı içeriğinde olduğundan çok daha uzağa, çok daha sesli bir şekilde yayılır. Mükemmel bir avcı olarak doğmuş ve kilometrelerce ötedeki sesleri algılayabilen organları bulunan köpek balıkları, bu düşük frekanstaki sesleri bir balığın can çekişmesi olarak algılıyor ve o yöne doğru hareket ediyor. 
 

Onlar için tam anlamıyla "yemek zili" sayılabilecek olan müziğe karşı koyamayan bu ölümcül "Death Metalciler", dikkatlerini çekmesi için görünüşleriyle oldukça uyumlu bir müzik türü seçmişler.

Kaynak: IFLScience 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0