• Anasayfa
  • Bilim
  • Karbondioksit Salınım Hızı Yüksek Seviyelere Ulaştı

Atmosferdeki Karbondioksit Salınım Hızı, 66 Milyon Yıllık Tarihin En Yüksek Seviyesinde!

0
0
0
0
0
Bilim adamları karbondioksit salınım hızının ne kadar çok olduğunu göstermek için Dünya'nın en sıcak döneminden örnekler verdi.
"Dünya tarihinde birbirinden farklı dönemler var. Bu dönemlerden birisi olan ve gezegenimizin en çok ısındığı tarih kabul edilen Palaeocene-Eocene Thermal Maximum (PETM) isimli dönem, şu an içerisinde yaşadığımız Dünya'dan daha yavaş karbondioksit salınımının yapıldığı bir dönemdi" Bu açıklamayı yapan kişinin ismi Richard Zeebe. University of Hawaii'nin araştırma görevlilerinden birisi olan Dünya'nın içerisinde bulunduğu durumu inceleyen ekibin başında bulunan bilim adamı, küresel ısınmanın ne kadar kötüye gittiğini Dünya'nın kendi tarihinden örnekler vererek açıkladı.

Dünya'nın şimdiki durumunu Palaeocene-Eocene Thermal Maximum dönemle kıyaslayan Richard Zeebe, ortalama sıcaklığın tam 5 derece arttığı dönem ile bugünü kıyasladı. Yaklaşık 56 milyon yıl önce gizemli bir şekilde başlayan bu dönemde bile, şu an içerisinde bulunduğumuz dönemden 10 kat daha yavaş şekilde karbondioksit salınımı yaptığını belirten bilim adamı, Dünya'nın tam 66 milyon yıldır eşi benzeri görülmemiş olan bir durumda olduğunu vurguladı.
 

 PETM Dönemi Nedir"Palaeocene-Eocene Thermal Maximum" isimli dönem, canlılığın başlamasından sonra yaşanmış olan en sıcak dönem olarak kabul edilir. Tam 56 milyon yıl önce başlamış olan bu dönemde bir nedenden ötürü atmosferdeki karbondioksit seviyesi çok yüksek seviyelere çıkmıştı ve yeryüzü ısınmaya başlamıştı. Tüm Dünya'nın yaklaşık 5 derece ısındığı tahmin edilen bu dönemde birçok canlı türünün soyu tükenmişti ve neredeyse Dünya üzerindeki tüm hayvanlar tehdit altındaydı. PETM döneminde sıcaktan kaçmaya çalışan birçok canlı türü Dünya'ya yayıldı. Bu dönemin, farklı kıtalarda aynı canlıların yaşamasında payı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu ilginç dönemin nasıl başladığı veya ne tarafından tetiklendiği bilinmiyor ancak bazı araştırmacılara göre PETM'nin başlamasına neden olan şey, deniz tabanında bulunan ve bir nedenden ötürü atmosfere yayılan bol miktardaki karbondioksit gazı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0