• Anasayfa
  • Bilim
  • Küba HIV Virüsünün Anneden Çocuğa Geçişini Durduran İlk Ülke Oldu!

Küba HIV Virüsünün Anneden Çocuğa Geçişini Durduran İlk Ülke Oldu!

0
0
0
0
0
Küba, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan AIDS'e önemli bir darbe vurmayı başardı.
Günümüzün en ciddi hastalıklarından biri bildiğiniz üzere AIDS. Bu hastalığa sebep olan HIV virüsü ise, kişiye bulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda anneden çocuğa da geçiyor.

Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) önemli çalışmaları bulunmakta. Amaç HIV virüsü taşıyan annelerin, bu virüsü çocuklarına aktarmaması. Dünyada pek çok ülke bu konuda DSÖ ile birlikte çalışmalar yürütmekte. Bu çalışmalar, en verimli meyvesini ise Küba'da verdi. Küba, HIV virüsünün anneden çocuğa geçisini durdurmayı başardı.Dediğimiz gibi pek çok ülkenin bu konuda önemli çalışmaları bulunmakta. Küba da bu ülkelerden biri. Ülkeler, yaptıkları çalışmaları ve çalışmalar sonucu elde edilen verileri, DSÖ'ne göndererek bir nevi bilgilendirme yapmaktalar. Küba'nın da içinde bulunduğu Panamericana Sağlık Örgütü, DSÖ aracılığı ile Küba'ya bir delegasyon göndermiş ve sağlık gelişmeleri konusunda bir incelemede bulunmuştu. Bu incelemeler sonucu, Küba'nın HIV virüsünün anneden çocuğa aktarılmamasını sağlayacak gerekli bütün kriterlere uygunluğunu rapor etmiş durumda. 

2010 yılından beri DSÖ ile Güney Amerika bölgesinde HIV ve frengi virüsünün yayılmasını önlemek adına önemli sağlık çalışmaları yürüten Panamericana Sağlık Örgütü'nün başkanı Carissa Etienne, Havana'da yapılan bir toplantıda ''Küba'nın bugün elde ettiği başarı, HIV ve frenginin anneden çocuğa bulaşmasını ortadan kaldırmak adına, diğer ülkelere ilham kaynağı olacak derecede önemli bir adımdır'' ifadelerini kullandı.Yapılan çalışmalar doğrultusunda, 2013 yılında Küba'da sadece 2 bebek HIV virüsü ile dünyaya gelmiş durumda. DSÖ'nün verilerine göre ise, HIV virüsü ile doğan çocuk sayısı 2009 yılından 2013 yılına yarıdan fazla şekilde düşmüş durumda. Küba tarafından atılan bu önemli adım sayesinde, bu sayının minimuma indirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: theguardian 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0