• Anasayfa
  • Bilim
  • Küresel Isınma Dünya'nın Ağırlık Dengesini Etkilemeye Başladı

Küresel Isınma Dünya'nın Ağırlık Dengesini Etkilemeye Başladı

1
0
0
0
0
Yapılan onca uyarıya ve önlem sağlayabilecek projelere rağmen etkisini her geçen gün arttıran küresel ısınma, Dünya'yı tehdit etmeye devam ediyor.
NASA'nın Jet Propulsion Laboratory merkezindeki araştırmacıların elde ettikleri verilere göre, küresel ısınma sebebi ile kutuplarda yaşanan erişe, Dünya'nın ağırlık dengesini değiştirmeye başladı.

Aslında bu yeni oluşan bir tehdit değil. Zaten son asırda küresel ısınmayı tetikleyen şeylerin ciddi oranda artması, Dünya'nın ağırlık dengesinin de hafif kaymasına yol açmış. Yaklaşık 100 sene önce Dünya'nın dengesindeki bu sapma Kanada tarafına doğruydu, şimdi ise yön İngiltere'ye doğru artmış durumda. Milyonlarca yıldır kutup noktaları her zaman dağa ağır kısım olmuştu. Yani bu kısımların yer küreye uyguladığı basınç daha fazlaydı. Bununla doğru orantılı olarak Dünya'nın ağırlık merkezleri de kutup kısımlarındaydı. Ancak küresel ısınma ile birlikte buz kütlelerinin erimesi ve erimeyle oluşan suyun kutuplardan merkeze doğru inmesi, gezegenimizin ağırlık dengesinde de ciddi bir sapma oluşturmaya başladı.

Araştırmacıların asıl endişesi bu olayın hızla artması. Örneğin 2003 yılından bu yana Grönland'da yaklaşık 270 milyar tonluk buz kütlesi erimiş ve son yıllarda erime hızı daha da artmış. Eğer bu olayı durdurmaya ya da en azından yavaşlatmaya yönelik bir şeyler yapmazsak Dünya'nın ağırlık merkezi hızlı şekilde değişecek.Bu durum da başta iklimler olmak üzere Dünya'da pek çok şeyin değişime uğramasına sebep olacak.

Kaynak: Engadget
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0