• Anasayfa
  • Bilim
  • Küresel Isınma Tehditi Sürüyor! Gidişat Hiç de İyi Değil!

Küresel Isınma Tehditi Sürüyor! Gidişat Hiç de İyi Değil!

0
0
0
0
0
Yavaş yavaş öldüren bir hastalık gibi gezegenimize musallat olmuş olan küresel ısınma devam ediyor. Ve gidişat şu an için pek de iyi değil.
İnsanlık olarak gelişimimiz her alanda devam etmekte. Ancak bu gelişimi yaparken maalesef çok önemli bir şeyi gözden kaçırıyor ve ister istemez zarar veriyoruz; Dünyamız.

Yaklaşık son 20 senedir ciddi bir sıkıntımız var, o da küresel ısınma. Kimi küresel ısınmanın, yavaşladığını, durduğunu, hatta aslında hiç olmadığını söylemekte. 

Ancak yapılan araştırmalar bu durumun tam olarak aksini gösteriyor. Potsdam İklim Araştırma Enstitüsü'nde bulunan Alman uzmanlar, bir süredir Güney Kutbu üzerinde incelemeler yapmaktaydı. İnceleme sonuçlarını ABD'nin önde gelen bilimsel dergilerinden "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America"da yayınlayan uzmanlara göre, küresel ısınma ciddi deredece artış göstermekte.Araştırmaya göre özellikle Batı Antartika'da buz tabakası, ciddi şekilde incelmiş durumda. Şimdiye dek deniz suyuyla temas etmeyen buz tabakası, suyun sıcaklığındaki artıştan kaynaklanan erime ve dolayısıyla oluşan su seviyesindeki yükselmeden ötürü ilk defa suyla temas etti.

Bu temastan kaynaklı olarak buz tabakası da erimeye başladı. Bu erimenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine dikkat çeken uzmanların en büyük endişesi ise, deniz seviyesinde yaşanacak artışın dünya genelinde hissedilecek şekilde oluşu. Hatta bilgisayar ortamında yapılan simülasyon sonuçlarına göre yaklaşık 10 bin yıl içinde deniz seviyesindeki artış 3 metreyi geçebilir. Bu süreç şu an için oldukça uzun görülebilir ancak değişmeyen bir gerçek var; zaman işliyor.Tabii bu artışı yavaşlatmak, hatta durdurmak elimizde. Buzulların erimesi konusunda en büyük rolü oynayan sera gazı salımı gibi şeylerin önüne geçilmesi, oldukça önemli rol oynamakta. Ancak şu an için sera gazı salımı ciddi oranda artarak devam etmekte. Yani işimiz biraz zor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0