• Anasayfa
  • Bilim
  • Kuşları Örümcek Taklidi Yaparak Avlayan Dünyanın En Zeki Yılanı

Kuşları Örümcek Taklidi Yaparak Avlayan Dünyanın En Zeki Yılanı

2
0
0
0
0
Kuşları Örümcek Taklidi Yaparak Avlayan Dünyanın En Zeki Yılanı
Pseudocerastes urarachnoides (İran örümcek kuyruklu engereği), avını kuyruğundaki örümceğe benzer kısımla kandırarak avlayan oldukça zeki bir yılan türü.
Ağırlıklı olarak İran bölgesinde görülen örümcek kuyruklu engerekler, çevresindeki kuşları avlamak için sıra dışı bir yöntem kullanıyor. Kuyruğundaki örümceğe benzer kısmı tıpkı bir örümcek gibi hareket ettirerek kuşları kendisine çeken yılan türü, avını bu şekilde tongaya düşürüyor.

Yasouj Üniversitesi’nden biyolog Behzad Fathinia’nın başında bulunduğu bir ekip üç yıllık araştırmasının sonucunda bu türden bir yılanı ilk kez avlanırken görüntüleyip kaydetmeyi başarmış. Yılanın kayalık bir ortamda kendisini kusursuzca kamufle ettiğini belirten araştırmacılar, kuyruğundaki sahte örümceği hareket ettirerek pusuya yattığını görmüşler. Yılan, kuşun kendisine doğru yaklaşmasıyla 0,2 saniye gibi kısa bir süre içinde avına saldırmış. Örümcek kuyruklu engereğin oldukça etkili bir zehre sahipolduğunu da belirtelim.
 

Bu yılanların varlığı aslında 1968 yılında Amerikalıların İran’da yaptığı bir araştırma gezisi esnasında ortaya çıkmış fakat 2001 yılına kadar tanımı yanlış yapılmış. Kuyruğundaki bu parça diğer yılanlara göre o kadar farklı görünüyor ki ilk etapta bir doğum kusuru ya da anormal büyüme olmuş olabileceği gerekçesiyle dikkate alınmamış. 2006 yılında yeni bir tür olarak tanımlanmaya başlanmış.

Yılanın kuyruğu çıngıraklı yılanın kuyruğuna benziyor gibi dursa da elde edilen bulgular, bunun tamamen yanıltmacadan ibaret olduğunu ortaya çıkarmış. Fahthinia, bu durumla ilgili “Çıngıraklı yılanlarda, (kuyruk civarında) omurgaların füzyonu gibi derin anatomik değişimler oluşmuş, oysa örümcekkuyruklu engerekteki omurgalar normal” cümlesini kuruyor. Çıngıraklı yılanların kuyrukları, yılanın deri değiştirdikçe kalınlaşan sert keratin parçalarından oluşuyor, örümcek kuyruklu engereğin kuyruğu ise oldukça yumuşak bir dokuya sahip.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0