• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyanın En Büyük Kamerası Şili'de Kuruluyor

Dünyanın En Büyük Kamerası Şili'de Kuruluyor

1
0
0
0
0
Large Synoptic Survey Telescope adıyla Şili’de kurulması planlanan 3,2 gigapiksel çözünürlüğe sahip kamera bilim ve astronomi dünyası için büyük önem taşıyor. Projenin fabrikasyon sürecinde olduğunu belirten yetkililer, detaylı bilgiyi basına duyurdu.
Large Synoptic Survey Telescope adıyla Şili’de kurulması planlanan 3,2 gigapiksel çözünürlüğe sahip kamera bilim ve astronomi dünyası için büyük önem taşıyor. Projenin fabrikasyon sürecinde olduğunu belirten yetkililer, detaylı bilgiyi basına duyurdu.

LSST Direktörü Steven Kahn, yaptığı açıklamada kameranın fabrikasyonuna ait gerekli paranın elde edildiğini belirtti. Proje için 2011 yılında onay veren ABD bundan sonraki dönemde ihtiyaç duyulan fonun toplanması gerektiğini duyurmuştu.Bu zaman kadar yapılacak en büyük kamera olan LSST, Şili’nin Cerro Pachon dağında kurulacak ve 3 ton ağırlığında olacak. Farklı CCD tipi sensörün (189 adet) bir araya getirilmesi sonucunda dev bir görüntüleme mekanizması içerecek olan kamera, 644 km uzaklıktaki bir otomobilin farlarını bile net bir şekilde görüntüleyecek. Evreni daha iyi anlamamızı sağlayacak bu görüntülerin kaplayacağı depolama alanı ise ortalama 6000 terabayt olacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0