• Anasayfa
  • Bilim
  • Çocuklar İçin LEGO Uyumlu Protez Kol Üretildi

Çocuklar İçin LEGO Uyumlu Protez Kol Üretildi

0
0
0
0
0
Bazı uzuvları eksik olan çocuklar için en sevilen firma olan LEGO uyumlu protezler ile çocukların eksikleri kapatılacak.
Bildiğiniz gibi LEGO markası hem bizlerin küçüklüğünde hem de şimdiki çocukların en sevdiği oyuncak türüdür. (Gerçi günümüzün gençleri oyuncaklar yerine CS:GO olsun, CoC olsun, LoL olsun, DotA olsun onlarla uğraşıyorlar) Yıllardan beri hem çocukların yaratıcılıklarına katkı sağlayan LEGO'nun farkında olan bir araştırmacı, özellikle protez kullanmaları gereken engelli çocuklar için bu eksiklerini oldukça eğlenceli hale getirecek bir çözüm üretti.

İsveç'te bulunan bir üniversitede araştırmacı olarak çalışan Carlos Arturo Torres Tovar, uzuvları eksik olan çocukların özgüvenlerine katkı sağlayacağını düşünerek, çocukların kendi yaptığı her çeşit Lego tasarımıyla uyumlu bir protez kol tasarladı. Kol, Lego Mindstorms setlerinin tümüyle uyumlu ve kolayca değiştirilebiliyor. (Mindstorms setlerinde dozer, araba, motor, hatta robot bile yapılabilecek çeşitli setler bulunuyor)Kolun işlevleri normal bir protez kolla neredeyse aynı fakat ek olarak çocuklar için yapılmış döndür-tak özelliği olan bir parça içeriyor. Kolda bulunan özel olarak tasarlanmış motorlu bir dönüştürücü, elin orijinal halinde bulunan 3 parmağın yerine lego yerleştirilebilmesini sağlayan ana parça. Protez kolları onların oyuncağı haline çevirerek Carlos, çocukların günlük yaşamının biraz daha iyi, eğlenceli olmasını ve en önemlisi de kendilerini diğer çocuklardan farklı hissetmemelerini umuyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0