​Maddelerin Benzerliklerini Ayırt Eden, Yeni Bir Lens Geliştirildi!

0
0
0
0
0
Bilim insanları, moleküllerin 'chiral' olup olmadığını gösteren yeni bir fotoğraflama yöntemi geliştirdiler.
Harvard Üniversitesi'nde görevli olan bilim insanları yeni bir fotoğraf lensi geliştirdiler. Bu özel lens, biyolojinin ve kimyanın keşistiği özelliklerden birisini, 'chirality'yi görmek adına kullanılıyor. Chirality, hayatın yapı taşlarının geometrik olarak simetrik olması durumuna verilen isimdir. Chirality'yi anlatabilmek adına evrensel olan sağ ve sol el örneği kullanılır. 

Bir su molekülün sağ el olarak isimlendirildiğini düşünelim. Bildiğiniz gibi 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşan bu molekülün hidrojenlerinin sağ elin başparmak tarafında olduğunu varsayalım. Sağ tarafta hidrojenlerin, sol tarafta oksijenin bulunduğu bu su molekülünün 'chiral'ı, sol elin baş parmağı tarafında hidrojenlerin bulunduğu (yani sol tarafta) bir su atomudur. Birçok yapıda chirality görülmesine rağmen amino asitlerdeki ve DNA'daki şekerler chiral değillerdir.

Normal koşullarda bir maddenin chiral özelliğinin olup olmadığını anlayabilmek son derece masraflı ve zor bir işlemdir. Ancak geliştirilen bu yeni lens sayesinde işlemin yapılması hem kolaylaştı, hem de neredeyse tamamen ücretsiz oldu.Yukarıdaki fotoğraf chiral olmayan bir maddenin örneği bulunuyor. Sol kutuplu ışık tutulduğunda aydınlanan böcek kabuğu, sağ kutuplu ışık tutulmasıyla kararıyor. Bu da sağ kutuplu ışık ile uyuşmadığını, yani chiral olmadığını gösteriyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0