• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, 4 Bin Yıl Önce Soyları Tükenen Mamutları Klonlayacaklar

Bilim İnsanları, 4 Bin Yıl Önce Soyları Tükenen Mamutları Klonlayacaklar

0
0
0
0
0
​Mamutlar, soyları yaklaşık 4 bin yıl önce tükenen bir canlı türüdür. Rus ve Güney Koreli bilim insanları, 2013 yılında Sibirya’da bulunan çok iyi korunmuş mamut fosilinden DNA olarak, bu dev canlıları tekrar hayata döndürmeyi planlıyor.
Mamutlar, soyları yaklaşık 4 bin yıl önce tükenen bir canlı türüdür. Rus ve Güney Koreli bilim insanları, 2013 yılında Sibirya’da bulunan çok iyi korunmuş mamut fosilinden DNA olarak, bu dev canlıları tekrar hayata döndürmeyi planlıyor.

Araştırma ekibinin başında ise, 2006 yılında insan kök hücreleri üzerinde çalışmalar yaparak dünyanın gündemine oturan Güney Koreli Hwang Woo-Suk bulunuyor.

Yakutistan Mamut Müzesi’nden Semyon Grigoriev, DNA analizi için en iyi kemik iliğinden örnekler aldıklarını belirterek, çalışmalar olumlu yönde devam ederse birkaç yıl içerisinde ilk klon mamutlarını görebileceğimizi söyledi.Mamutları tekrar hayata döndürmek için yeterli tam hücre bulunamazsa, bilim insanları yapay hücre çekirdeği oluşturabilmek için genom haritası çıkaracak. Eğer bunda başarılı olunursa yeniden üretilen DNA, bir filin embriyosuna enjekte edilecek. 

Bilim insanları, yıllarca uğraştıkları mamut klonlamanın yapılabilmesi için yeterince iyi korunmuş bir DNA bulamıyordu. Sibirya'daki mamut fosilinden alınan DNA'nın bu zamana kadar klonlamanın yapılabilmesi için en ideal DNA olduğu söyleniyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0