• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Profesörler, Akıllı Telefonlar İçin Mantardan Üretilen Lityum İyon Pil Geliştirdi

Türk Profesörler, Akıllı Telefonlar İçin Mantardan Üretilen Lityum İyon Pil Geliştirdi

0
0
0
0
0
İki Türk profesör, gelecekteki telefonlara güç vermeye aday, mantarlardan ilginç bir pil teknolojisi geliştirdi!
Apple ve Google yeni nesil tabletleri ve son teknolojilere sahip akıllı telefonlarını duyursalar da, hiçbiri cihazlarında "portobello mantarı" (yemeklerde kullanılan geniş tepeli bir mantar çeşidi) ile yapılmış bir batarya yer aldığını söyleyerek övünmüş değil. Üstelik böyle mükemmel bir teknoloji içimizden birileri bulmuş durumda. Kaliforniya Üniversitesi (University of California) Bourns Mühendislik Koleji'nden profesör Cengiz Özkan ve Mihriban Özkan başkanlığındaki ekibin yeni bir araştırmasına göre bu, gelecekte mümkün olabilir. 

Geçtiğimiz Salı günü Nature Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir makalede, portobello mantar derisinden, işlem görmüş nano parçacıkları kullanılarak yüksek karbonlu lityum iyon pil bileşeninin yeni bir türünün oluşturulabileceği açıklandı. Bildiğiniz gibi lityum iyon piller geleneksel pillere göre daha hızlı şarj olurlar, daha uzun ömürlüdürler ve daha yüksek güç yoğunluğu sayesinde daha hafif yapılarına rağmen daha uzun süre dayanırlar. En önemli ayrıntı da portobello mantarı ile oluşturulan batarya kapasitesinin zaman içinde artabilmesi. Her şarj ve deşarj döngüsünde mantardaki yüksek potasyum tuzu nedeniyle pildeki gözeneklerin daha erişilebilir olmasının bunu sağlayabileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar portobello mantarının çok sayıdaki sentetik grafit yerine kullanılabilecek ideal bir aday olduğunu söylüyorlar. Sentetik grafit, gayet yumuşak, dokunumu yağsı ve ince levhalar halinde bükülme özelliğine sahip, bir karbon mineralidir. Sertliği 1, yoğunluğu 2'dir. Rengi siyah ve gri, çizgi rengi kül renginde ve yağlıcadır. Doğada; kristal, pul ve "amorf" diye tanımlanan şekilleri mevcut olup, en iyi formu kristal grafittir ve tenörü en yüksek olanıdır. Mantar dokusunun depolama ve enerji transferi için fazla alan sağlayacağı ifade ediliyor.Kaliforniya Üniversitesi Bourns Mühendislik Koleji'nden profesör Cengiz Özkan ve Mihriban Özkan başkanlığındaki ekip geçen yıl da deniz kumundan elde edilen, nano silikona dayalı bir lityum-iyon pil geliştirmişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0