• Anasayfa
  • Bilim
  • Pirinç Tanesi Büyüklüğündeki Bilgisayar: M³

Pirinç Tanesi Büyüklüğündeki Bilgisayar: M³

0
0
0
0
0
​The University of Michigan Üniversitesi’nde Profesör olan David Blaauw’la birlikte ekibi, pirinç büyüklüğünde Michigan Micro Mote adında bir bilgisayar geliştirdi. Kısaca M adındaki bilgisayar, Strobe Light teknolojisi sayesinde şarj olup programlanabiliyor.
The University of Michigan Üniversitesi’nde Profesör olan David Blaauw’la birlikte ekibi, pirinç büyüklüğünde Michigan Micro Mote adında bir bilgisayar geliştirdi. Kısaca M³ adındaki bilgisayar, Strobe Light teknolojisi sayesinde şarj olup programlanabiliyor. 

M³’ü geliştiren ekip, bilgisayarın ölçtüğü verileri ve çektiği fotoğrafları standart radyo frekanslarını kullanarak bilgisayara gönderebildiğini söylüyor. Dünyadaki en küçük bilgisayar olma özelliğini taşıyan bu bilgisayarın, sağlık ve beyaz eşya sektöründe IoT olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Ürünün, özellikle medikal alanda insan vücuduna enjekte edilerek çeşitli verilerin elde edilip hastalıkların tedavi edilebilmesi için kullanılabileceği söyleniyor.Belirttiğimiz sektörler dışında şimdilik bu ürünle petrol sektöründe söz sahibi olan şirketleri ilgileniyor. Bu şirketler, yeni petrol kuyularının bulunması ve yer altından verilerin alınması için M³’ün kullanılabileceğini düşünüyorlar. 

Çip büyüklüğündeki M³'ün ilerleyen zamanlarda birçok sektörde kullanılması bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0