• Anasayfa
  • Bilim
  • Mikroskop Ortamında Kaydedilmiş Birbirinden İlginç 10 GIF

Mikroskop Ortamında Kaydedilmiş Birbirinden İlginç 10 GIF

5
0
0
0
0
İnternetin son dönemlerde en fenomen şeylerinden olan GIF'lerine birde bu listede göz atın.

Gözleriniz ne kadar iyi görürse görsün, hayatın her anında kaçırdığınız ufak detaylar bulunmakta. Üstelik normal insan gözünün göremeyeceği bu ufak, minik detaylar son derece efsane aynı zamanda bazılarımız için de rahatsız edici olabilir. 

Ancak, eminiz hepiniz çevremizde olup biten çoğu şeye farklı perspektiflerden bakmayı ister. Burada da devreye mikroskoplar giriyor. Hatta sıradan mikroskobun etkisiz kaldığı yerde inanılmaz zoom yeteneğine sahip elektron mikroskopları giriyor. Sonuç olarak da ortaya çok daha efsane bir dünya çıkıyor.

İşte karşınızda mikroskoplarla büyütülmüş birbirinden şahane 10 şey;
 

 Çeliğin Kesilmesi


Özel bir bıçak yardımıyla yapılan işlemde, aslında çeliğin tam anlamıyla kesilme değil, sıkıştırılmış kısımdan kaynaklaran bir ayrılma işlemine tabi olduğu görülmekte.

 

 Plakçalar (Pikap)


Elektron mikroskobu yardımıyla elde edilen görüntüden anlaşılacağı üzere, iğne plağın üstünde bulunan oluklarda hareket işlemini gerçekleştiriyor. Mıknatısla çevrili metal bobinler sayesinde de elde edilen darbeler sese dönüşüyor.

 

 Denizanası İğneleri


Denizanalarının dokunaçları bazı türleri için zehirlidir. Bu GIF'de gördüğünüz mikroskop ortamındaki dokunaçlar da cnidocytes denilen hücrelere sahip bir denizanasına ait ki bu onun zehirli olduğu anlamına gelmekte.

 

 Metali Delen Matkap


Listedeki belki de en kitlenmelik GIF. Matkap ucunun metal yüzeyde oluşturduğu dalgamsı parçalar hipnoz etkisi yaratabilir.

 

 Kelebeğin Kanadı


Kelebeklerin ve güvelerin kanatları yüzeylerine göre oldukça hafifde dayanıklı. Peki bunun sebebi ne? Bu sorunun cevabı bu GIF'te saklı olabilir. 

 

 Yüz Akarları


Akar denilen canlıyı çoğunuz duymamış olabilirsiniz. Akar denilen canlılar, vücuttan dökülen deri parçalarıyla beslenmekte ve boyut olarak son derece küçükler (hani şu halı reklamlarından halının tüyleri arasında gezen şeyler varya, heh işte onlar akarlar). Ve  istediğiniz kadar titiz olun, yüzünüz, elleriniz akarlarla dolu. Çıplak gözle görülemeyen bu canlılar sizi endişelendirmesin, bir zararları yok.

 

 Bakteri


Bu GIF aslında yaşamın ne denli küçük boyutlara ulaşabildiğini göstermekte. Öyle ki bu bakteri, birkaç milimetre uzunluğundaki amphipoda adlı başka bir canlının üzerinde bulunan tek hücleri algin üzerinde bulunmakta. Yani bu GIF'te gördüğünüz arkadaş, tek hücreli bir canlıdan bile ciddi oranda küçük.

 

 Böcek Eklemleri


Latince adı issus coleoptratus olan bu minik böcek, evrimleşme süreci içinde vücut yapısında bir nevi dişli sisteme sahip olan tek canlı olarak bilinmekte. Bacaklarının eklem yerlerinde bulunan dişliler, atlama hızını ve şeklini daha iyi hale getirme konusunda böceğe yardımcı olmakta.

 

 Isı Olmadan Yapılan Kaynak İşlemi


''Soğuk kaynak'' olarak adlandırılan bu sistemde, iki altın nanotel, oda sıcaklığındaki bir vakumun içine yerleştirilir. Bir süre sonra tellerin yüzeylerinde bulunan atomlar, teller arasındaki farklı ayırt edemeyecek duruma gelerek birbirlerine kaynamaya başlar. Sonuç olarak da iki tel birleşerek tek bir tele dönüşür.

 

 Sperm Nanobotu


Almanya'daki araştırmacıların geliştirdiği sistem sayesinde spermle çalışan nanbotlar üretilmiş. Sistem sayesinde bir sperm hücresinin içine sığabileceği manyetik nanopertikül oluşturuluyor.

5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0