• Anasayfa
  • Bilim
  • ​NASA Astronotları Microsoft HoloLens'i Uzayda Deniyor

​NASA Astronotları Microsoft HoloLens'i Uzayda Deniyor

0
0
0
0
0
Microsoft'un sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens, yeryüzünden önce uzayda kendini göstemeye, popüler olmaya başladı.
Piyasada bulunan sanal gerçeklik gözlükleri arasında sunduğu ve yapabildikleri ile en gelişmişi konumunda olan HoloLens, NASA astronotlarının bir numaralı yardımcısı olma yolunda ilerliyor. Bir süre önce Micrsoft ile NASA, bir işbirliği içine girmiş ve bunun sonucu olarak karşımıza Project Sidekick çıkmıştı.

Project Sidekick, NASA astronotlarının uzayda yaptıkları görevlerde HoloLens kullanması üzerine geliştirilmiş bir proje. Yapacakları görevlerde HoloLens kullanacak olan astronotlar, bu sayede uygulamaları gereken prosedürleri izleyebilecek ve aynı zamanda Skype üzerinden NASA'yla canlı olarak iletişime geçebilecek.



HoloLens'in sunacağı tek avantaj bu değil. Aynı zamanda HoloLens, astronotun görev esnasında yaptıklarını yeryüzündeki araştırmacılara astronotun gözünden de gösterecek. Tabi HoloLens'in astrnotlar açısından standart bir görev aracı olmasına daha var.  Fakat şu an için HoloLens'in sunduğu sistem, NASA'yı oldukça memnun etmiş gibi.

HoloLens'in getireceği yenilikler sayesinde çok fazla tecrübesi olmayan astronotların uzun süreler boyunca çeşitli testlere tabii tutulup eğitim görmesi de gerekmeyecek -zira HoloLens astronota ne yapması gerekiyorsa zaten eş zamanlı olarak gösterecek-.
 

Şu an için HoloLens, iletişim problemi sebebi ile Dünya yörüngesinde gerçekleştirilen görevlerde kullanılabilmekte. Fakat teknoloji her geçen gün gelişimini sürdürüyor. İleride neler görebileceğimizi kim bilir?

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0