• Anasayfa
  • Bilim
  • NASA, Jüpiter'in 4K Çözünürlükle Kaydedilmiş Videosunu Yayınladı!

NASA, Jüpiter'in 4K Çözünürlükle Kaydedilmiş Videosunu Yayınladı!

0
0
0
0
0
Nasa'nın Hubble Uzay Teleskobu uzayı incelemeye ve bizi şaşırtmaya devam ediyor. Nasa dün Jüpiter'in ilk 4K çözünürlüklü görüntülerini yayınladı. 
İnsanoğlu var olduğundan bu yana, hep bir araştırma içerisinde olmuştur. Bu araştırma, meraktan doğmuş ve de araştırmaların çoğu uzaya dair olmuştur. Bu uğurda, dünyanın da yer aldığı uzay boşluğu gözlemlenmiş ve yeni bilgiler edinilmeye çalışılmıştır. Günümüzde ise, bu çalışmalar son derece teknolojik uzay teleskoplarıyla yapılmaktadır. Bu uzay teleskopları, Dünyadan uzay hakkında araştırmaların yürütülmesi noktasında oldukça önemlidir. Hubble Uzay Teleskobu da, Dünya’dan uzay hakkında araştırmaların yürütülmesi için gönderilmiş bir uzay teleskobudur.Hubble Uzay Teleskobunun, benzerlerine oranla olukça fazla avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların en büyük nedenlerinden birisi ise, Hubble Uzay Teleskobu, Dünya atmosferinin dışına konumlandırılmıştır. Bu özellik HUT'’a, çekimlerde arka plan kirliliği ve de bulanıklık gibi fotoğraflarda yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmıştır. Bu durum da, daha kaliteli çekimler yapılarak araştırmaları daha bilimsel kılmaktadır. Yine bu özellik, HUT’un Dünya’nın üzerinde yer alan Ozon tabakasındaki mor ötesi ışığın da görüntülemesini sağlamaktadır. Uzay araştırmalarına yeni bir soluk getiren Hubble Uzay Teleskobu, fırlatıldığu tarih olan 1990 yılından sonra uzay araştırmalarının hızlanmasına ve araştırmaların daha da gelişmesine olanak sağlamıştır.Hubble Uzay Teleskobu, astronomi tarihinin en önemli araçlarından birisi olarak gösterilmektedir. HUT’un çekmiş olduğu görüntüler, bilim çevrelerini harekete geçirmiş ve araştırmalara yeni bir yön vermiştir. Öyle ki, HUT'’un bugüne kadar çekmiş olduğu en önemli görüntülerden birisi, Hubble ultra derin alan ismi verilen görüntüdür. Bu görüntü, uzay araştırmaları tarihinde günümüze kadar geçen süreçte, görünür nitelikteki ışıkla en uzak mesafeden çekilmiş oldukça detaylı bir görüntü özelliğindedir. Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan birçok araştırma, o kadar önemlidir ki birçok uzay araştırmalarında çığır açmış durumdadır.Nasa dün bizleri yine büyüleyen görüntüler paylaştı. Hubble Uzay Teleskobu uzun zamandır görüntülediği Jüpiter'in 4K çözünürlüklü görüntülerini paylaştı. Bugüne kadar hep düşük çözünürlükte gördüğümüz devasa gezegeni ilk kez 4K ile izleme şansına sahip olduk. Artık dev gezegen Jüpiter ile ilgili çok daha şey öğrenebileceğiz. 
Jüpiter'deki dev çekirdeğin ise boyutlarında artma olduğu keşfedilmiştir. En son yapılan ölçüm ile Hubble Uzay Teleskobunun yapmış olduğu ölçümlerde çekirdeğin 240 km olarak büyüğü gözlemlenmiştir. Hubble sayesinde Jüpiter bizlere daha da yakın. Teknoloji bize uzağı yakınlaştırıyor. Bakarsınız yakın bir zaman da Hubble sayesinde Jüpiter'e seferlerde başlıyabilir. 

Haberimizle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsin.
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0