• Anasayfa
  • Bilim
  • NASA Hubble'dan 100 Kat Daha Güçlü Teleskop Üretecek!

NASA Hubble Teleskobundan 100 Kat Daha Güçlü Bir Teleskop Üretecek!!

0
0
0
0
0
NASA Hubble Teleskobundan 100 Kat Daha Güçlü Bir Teleskop Üretecek!!
NASA, çektiği fotoğrafların ve bilim dünyasına kazandırdıklarının haddi hesabı olmayan Hubble teleskobundan 100 kat daha güçlü bir teleskop üretecek.

Hubble teleskobunun bilim dünyasına neler kazandırdığını çoğumuz biliyoruz. Neredeyse her keşifte adı geçen teleskop, işini en iyi yapan cihazlardan birisi olmasına rağmen diğer tüm cihazlar gibi onun da ömrünün bir sonu var. 2030-2040 senesinde verdiği hizmetlerin bitmesi beklenen teleskop, 1990 senesinde fırlatıldı ve şimdiden 26 yaşında. Bilim adamları, oldukça iyi bir teleskop olmasına rağmen eski teknolojiyi kullanan Hubble'ın yerini alması amacıyla ünlü uzay teleskobundan tam 100 kat güçlü bir teleskop üretmeye karar verdiler.

NASA yetkililerinin bu yeni teleskoba verdiği isim "Wide Field Infrared Survey Telescope" (WFIRST). Bu teleskobun Hubble'dan 100 kat güçlü olması demek, Hubble'ın görüş alanının 100 kat daha fazlasını görebileceği anlamına geliyor. Hubble'ın sadece birkaç gün önce 308 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksi kümesindeki kara deliği görüntülediğini düşünürsek, bu mesafenin 100 kat uzağını görmek çok işimize yarayabilir.
 


Projeden sorumlu olan NASA yetkililerinden birisinin, Paul Hertz'ün yaptığı açıklamalara göre bu teleskobun asıl üretim amacı evrenin daha uzak köşelerinde bulunan ve tamamen sudan oluşmuş olan gezegenleri görüntülemek değil, Big Bang ile başlayan evrenin genişlemesinin izlerini yakalamak, yıldızların ve gezegenlerin evrimleşmesini gözlemlemek, "Big Bang'in külleri" olarak tanımlayabileceğimiz karanlık maddeyi araştırmak. Bilim adamlarının söylediğine göre karanlık madde evrenin neden ve nasıl oluştuğunu bulmamıza, Big Bang'te söz edilen patlamaya sebep olan şeyin ne olduğunu anlamamıza yardım edebilecek en önemli şeylerden birisi.

Milyonlarca yeni galaksinin, yeni gezegenin ve yeni yıldızın keşfedilmesini sağlayacak olan WFIRST, 2020-2030 seneleri arasında fırlatılmaya hazır olacak. Yani bu teleskobun Hubble'ın ömrünün sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Enterpreneur 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0