• Anasayfa
  • Bilim
  • NASA'nın Şekil Değiştiren Kanatları Başarıya Ulaştı

NASA'nın Şekil Değiştiren Kanatları Başarıya Ulaştı

1
0
0
0
0
NASA uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni nesil kanat projesini tamamladı. Bu yeni teknolojiyle, uçakların yakıt tüketiminin en aza indirilmesi planlanıyor.       
Kendi alanında başarıdan başarıya koşan NASA uzun süredir test ettiği yeni kanat teknolojisinde son noktaya geldi. Yapılan testlerden geçerli not alan yeni nesil kanatlar şekil değiştirebilme özellikleriyle bir ilk sayılıyor. 

ACTE ismindeki esnek malzemeden yapılan kanatlar, 6 ayı geçkin bir süredir yaklaşık 22 defa test edildi. Bu testlerden alnının akıyla geçen kanatların kullanım yeri ise ‘’flap’’ adı verilen birimler olacak. Halihazırda kullanılan uçakların kanatlarına da uygulanabilen esnek malzeme, uçağın ağırlığını azaltabiliyor veya uçak seyir halindeyken meydana gelen gürültüyü en alt düzeye indiriyor. Genel kullanım alanlarının sessiz iniş-kalkış yapan uçaklar olduğu belirtilen kanatlar, havacılık sektöründe yeni bir başlangıcın ilk adımı olarak sayılıyor. Aşağıdaki videoda kanatların tam olarak neler yapabildiğini inceleyebilirsiniz. 
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0