• Anasayfa
  • Bilim
  • NASA, Ses Hızını Aşarken Ses Çıkartmayan Uçaklar Üretecek!

NASA, Ses Hızını Aşarken Ses Çıkartmayan Uçaklar Üretecek!

2
1
0
0
0
NASA ses hızını aşabilen uçaklar kullanmak amacıyla bu uçakların sessiz modellerini geliştirmeye çalışıyor.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) hızlı taşımacılığı sağlayabilecek olan cihazlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar dahilinde gelecekte kullanılması planlanan ve atmosfere kadar yükselebilen roketleri barındıran ulaşım projeleri üreten NASA, şimdi de bu projelerde yer alan ve sesten daha hızlı bir şekilde yol katedebilen uçaklar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Ses hızı; farklı maddelerde, farklı sıcaklıklarda ve farklı yüksekliklerde değişim gösterir. Dünya atmosferini oluşturan ve çeşitli gazların karışımından oluşan hava, 21 derecede ve deniz seviyesinde sesin saniyede 343.2 metre (saatte 1235 km) yol almasını sağlar. Ses hızını aşmak isteyen herhangi bir ulaşım aracı bu hızı geçmelidir. Son çalışmalar sayesinde ses hızını aşabilen araçların üretimi oldukça kolaylaşmıştır ancak ses hızını aşmanın yarattığı ve kesinlikte çözüme kavuşturulması gereken bir sorun daha vardır: Ses duvarı.Ses hızı aşıldığı takdirde ses duvarı tepki verir ve bu tepkiden dolayı ortaya çok büyük miktarda ses çıkar. Bu ses o kadar çoktur ki, ses duvarını aşan uçakların üzerinde bulunduğu bölgeye maddi zararlar verdiği bilinmektedir. Bu duruma çözüm sunmak adına çalışmalara başlayan NASA, uçaklardan ve ses hızından iyi anlayan bir şirket ile anlaşma yaptığını açıkladı.

Lockheed Martin ile anlaşma yapmış olan NASA, savunma teknolojilerinden uçuş teknolojilerine kadar her şeyi üreten bu firmanın tecrübelerinden yararlanacak. NASA'nın Lockheed Martin'e verdiği görev, ses hızını aşan uçaklar tarafından tetiklenen ses duvarı etkisinin en aza indirgenmesi. Bu sesi azaltmaya ve en azından zararsız hale getirmeye çalışacak olan Lockheed Martin araştırmacıları, eğer NASA'nın istediği şekilde bu görevi tamamlayabilirlerse ulaşım sektöründe yeni bir çağ başlatacaklar.NASA'nın ses hızını aşabilen ve zararsız şekilde ilerleyebilen ulaşım araçlarını kullanmak istemesindeki ana sebep, yapılan teslimatların daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi. Yani NASA'nın bu teknolojiyi şimdilik sadece ticari amaçlarla kullanacağını söyleyebiliriz.

NASA, Lockheed Martin ile hazırladığı projenin ön tasarımı için Amerikan şirkete 20 milyon dolar ödeme yapacak. Projenin ilk deneme uçuşlarının 2020 senesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje ilerledikle Lockheed Martin, NASA'dan daha fazla ödeme alacaktır.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0