• Anasayfa
  • Bilim
  • Nesilleri Tükenmiş Olması Nedeniyle İçten İçe Mutlu Olduğumuz Korkunç Hayvanlar!

Nesilleri Tükenmiş Olması Nedeniyle İçten İçe Mutlu Olduğumuz Korkunç Hayvanlar!

14
5
3
1
1
Hayvanlar aleminin ilk üyeleri arasında yer alan bazı canlılar, şu an canlı olmadıkları için mutlu olmamız gereken türden özelliklere sahipler.
İnsanların da içerisinde bulunduğu hayvanlar alemi, Dünya üzerinde tartışmasız hüküm süren canlı topluluğudur. Milyonlarca canlı çeşidi ve familyası bulunan bu alem yaşamın ilk oluşmaya başladığı dönemlerden beri farklı ortamlarda ve farklı koşullarda varlığını sürdürmüştür. Dünya'nın sahip olduğu hassas dengeyi korumak adına son derece önemli olan canlı çeşitliliğinin önceden görülmemiş bir hızla düşüşte olduğu günümüzde, tahmine edilene göre Dünya üzerinde yaşamış canlıların %99'unun soyu tükendi. Günden güne artan bu oran elbette son derece üzücü ancak yıllar önce yaşamış bazı canlı türleri, sahip oldukları özellikler göz önüne alındığında içten içe "iyiki artık burada değiller" dedirtiyor.
 

 1- Edestus

 

Son derece ilginç bir ağız yapısına sahip olan bu köpekbalığı türü, çenesini ilginç şekillerde kullanabiliyordu. Avlarını öldürmek amacıyla ağzını kolayca bükebilen Edestus, sahip olduğu dişler ile avını saniyeler içersinde parçalıyordu.
 

 2- Titanoboa 15 metre uzunluğa sahip olabilen bu devasa yılan 1150 kilo ağırlığa sahipti ve avlarını boğarak öldürüyordu.
 

 3- Pentecopterus1,5 metre uzunluğa sahip olabilen bu devasa su akrepleri, kaya gibi sert olan dış gövdeye ve son derece zehirli olan bir kuyruğa sahiplerdi. Akreplerin atası olan Pentecopterus, akreplerin suda uzun süre nefesini tutabilmelerinin nedeni.
 

 4- Hallucigenia Yürüyen solucan olarak tanımlayabileceğimiz Hallucigenia, suda yaşayan ve tam anlamıyla gelişmiş bacaklara sahip olan bir solucan türüydü. Sırtında bulunan dikenler, bu solucanı çok daha korkunç kılıyordu.
 

 5- MeganeuraGünümüzde yaşamını sürdüren helikopter böceklerinin aynısı olan Meganeura, tek bir farklılığa sahipti; kanat genişlikleri 60 cm.
 

 6- Deinosuchus İsminin anlamının "korkunç timsah" olmasından dolayı nasıl bir görünüme sahip olduğunu tahmin edebileceğiniz bu canlı, 10 metre uzunluğa erişebiliyordu. Devasa gövdesi, güçlü çenesi ve sivri dişleriyle birlikte Deinosuchus, su içmek için gelen dinozorları avlıyordu. 
 

 7- Phoberomys Kuyruğuyla birlikte toplam 4,5 metre uzunluğa ulaşan bu devasa fare, son derece hızlı ve ağırdı.
 

 8- AnomalocarisDevasa karideslere benzeyen Anomalocaris 1,8 metreye ulaşabilen uzunluğu ve sivri dişleriyle suda avlanıyordu.
 

 9- Arctodus 1 ton ağırlığa ve 3.7 metre boya ulaşabilen bu tarih öncesi ayılar, bu boyları ve cüsseleri ile bizler için kesinlikle tehlikeli türlerdi.
 

 10- Megalodon Oldukça ünlü olan dev köpekbalığı türü Megalodon, nesli tükendiği için sevinmemiz gereken türlerden birisi daha. 18,5 metreye kadar ulaşabilen uzunlukları ve mükemmel vücut yapısı ile denizde karşılaşmak isteyeceğiniz son canlılardan birisi.
 

 11- Gigantopithecus Kocaayak olarak adlandırılan bu tür, aslında sadece şempanzelerin farklı bir türüydü. 3 metre boya ve 3,5 metre kol açıklığına sahip olan Gigantopithecus, karşılaşmak istemeyeceğimiz canlılardan birisiydi.
 

 12- Megalania Komodo ejderinin atası olarak bilinen Megalania 7 metre boya ve 600 kilo ağırlığa sahipti. Son derece kalın deriye, güçlü çeneye ve ölümcül zehire sahip olan bu canlının bir diğer silahı da avlarının ve düşmanlarının kemiklerini kıran kuyruğuydu.
 

 13- Argentavis7 metre kanat açıklığı, 1.5 metre uzunluğu bulunan bu tarih öncesi kuşlar, büyük oldukları kadar ölümcüllerdi.
 

 14- Phorusrhacidae 3 metre uzunluğa ulaşabilen ve uçamayan bu kuşlar, uçamadıkları için bacak kaslarını geliştirmişlerdi ve son derece iyi koşuculardı. Bilim adamlarının onlara verdiği isimle "kafa kıran kuşlar", o kadar sert ve dayanıklı bir gagaya sahiplerdi ki bazen avlarını kafalarıyla yukarıdan aşağı vurarak öldürürlerdi. Bu saldırıları gerçektende kafatasını parçalardı.

Kaynak: Cnet 
14
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
14
5
3
1
1