• Anasayfa
  • Bilim
  • Okyanuslarda ‘Otobüs’ Büyüklüğünde Dev Kalamarlar Olabilir!

Okyanuslarda ‘Otobüs’ Büyüklüğünde Dev Kalamarlar Olabilir!

0
0
0
0
0
Journal of Zoology dergisinde yer alan bir makaleye göre okyanusun derinliklerinde devasa büyüklüklerde kalamarlar olabilir.
St. Andrews Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Charles Paxton, İngiliz Journal of Zoology dergisinde yayınlanan makalesinde okyanusların derinliklerinde otobüs büyüklüğünde kalamarların olabileceğinden bahsetti.

Son yıllarda türü bilinmeyen ‘deniz canavarlarının’ olduğuna yönelik duyduğu dedikoduları inceleyerek bir bilimsel çalışma hazırlayan Paxton, istatistiksel hesaplamalarına göre kamalarların toplam boyunun 20 metreye ulaşabileceğini, gövdelerinin ise üç metreye kadar büyüyebileceğini belirtti. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan Architeuthis dux’ların büyüklüğü konusunda da şüphelerinin olduğunu söyleyen Paxton, ‘bu kalamarların azami büyüklüğünün, sandığımızdan çok daha devasa boyutlarda olduğuna eminim’ dedi.Atlantik Okyanusu’nun kıyı kesimlerinde yaşayan yerlilerin ‘deniz canavarları’ gördüklerini iddia etmesinin ardından araştırmalarına başlayan Paxton, bu vesileyle 160 dev kalamarın vücut parçalarını inceledi. İncelemenin ardından Paxton, görgü tanıklarının kalamarların boylarıyla ilgili söylemlerini doğruladı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0