• Anasayfa
  • Bilim
  • Ölümden Sonra Vücudunuza Ne Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?!

Ölümden Sonra Vücudunuza Ne Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?!

6
1
1
1
0
İnsan bedeninin canlılığını kaybettikten sonra ne gibi kimyasal işlemlere maruz kaldığını hiç düşündünüz mü?
İnsan vücudu, canlılar aleminin en gelişmiş beyin yapısına sahip olduğumuzdan dolayı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. İnsanlar, bilinçlenmeye ve kendilerinin farkına varmaya başlamalarıyla birlikte çevrelerinin yanı sıra vücutlarını ve davranışlarını incelemeye başlamışlardı. Binlerce yıl önce başlayan bu olaylar, günümüzde insan vücudunun hala birçok gizemini kendine saklıyor olmasıyla devam ediyor. Bu olaylardan birisi de insan vücudu canlılığını yitirmesidir. 

Hepimiz bir gün öleceğiz, bu doğanın kanunu, fakat hiç insan vücudu öldüğü zaman nelerin gerçekleştiğini merak ettiğiniz mi? Bu süreçte neler yaşadığımız tam olarak bilinmiyor ama bilinen ve gerçekleştiği kanıtlanmış olan olaylar bile hayret verici.
 

Ölüm, insan vücudu için kalbin durması demektir. Kalp durduğu an, vücudun ihtiyacı olan enerjinin dağıtımı gerçekleştirilemez ve bütün vücut tam fonksiyonda çalışsa bile sadece birkaç saniye yaşayabiliriz. Öldüğümüz an kalbimiz durunca kan dolaşımımız da durur ve kanımız yer çekiminin etkisiyle birlikte vücudun alt kısımlarına toplanmaya başlar. Bu olayla birlikte yüzün beyazlaması ve vücudun soğuması gerçekleşir. Aynı yerde hareketsiz kalan kan ise sertleşip pıhtılaşmaya başlar. Kanın sertleşip pıhtılaşma işlemi ölümün 2. ve 6. saatleri arasında yaşanır. Çoğu cinayet vakasının çözümünde bu olayın etkileri göz önüne alınır.


(Livor Mortis yani kanın ölümden sonra yer çekimi yönünde toplanması olayı)

Ölümün yaşanmasıyla duran akciğerle birlikte nefes alma işlemimiz de sonlanır. Nefes alma işleminin sonlanmasıyla birlikte kanımızda bulunan karbondioksit temizlenemez ve hücrelere oksijen taşınamaz. Taşınamayan oksijen, hücrelerin içerisinde bulunan mitokondrinin çalışmasını durdurur ve böylece hücrenin ihtiyacı olan ATP (enerji) üretilemez. Hücre enerjisiz kaldığı için yavaşça kendini öldürür ve ölüm işleminin gerçekleşmesiyle beraber hücreden çeşitli enzimler çıkar. Bu enzimler vücudumuzun çürümesinde başrol oynayan isimleri, yani bakterileri çekerler. Böylece vücüdumuzun doğada dönüşümü gerçekleşir.Ayrıca bu olaylardan ayrı olarak bazılarımızın duymuş olabileceği "öldükten sonra tırnaklar ve saçlar bir süre uzamaya devam eder" cümlesi tamamen yanlıştır. Bu olay kan dolaşımı gerçekleşmeyen vücutta asla gerçekleşmez. Ölen insan bedeni zamanla su kaybeder ve bununla birlikte kurur. Kurumasından kaynaklı olarak deri tabakaları çekilmeye ve küçülmeye başlar. Bu nedenle ölü kişilerin tırnakları ve saçları uzuyor gibi görünebilir fakat bu sadece deri çekildiğinde zaten orada olan saçın ve tırnağın görülmesidir.

Kaynak: TheLadBible 
6
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
1
0