• Anasayfa
  • Bilim
  • Otururken Spor Yapmanıza Yarayacak Egzersiz Hapları Geliyor!

Oturduğunuz Yerden Spor Yapmanıza Yarayacak Egzersiz Hapları Geliyor!

0
0
0
0
0
Avusturalyalı bilim adamlarının ürettiği ''egzersiz hapı" spor yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir (zaten çok yapıyorduk, birazda hapını yutalım).

Filmlerde -özellikle bilim kurgu ağırlıklı olanlarında- gelecekten söz edilirken, ortada sürekli olarak farklı gereksinimlerimizi hep küçük haplarla gidereceğimiz tarzında bir kanı vardır (tabi burada söz konusu olan daha masum haplar.Öyle kırmızı mı mavi mi olayı kadar uçuk değil yani).

Ancak insanoğlu olarak şöyle bir huyumuz var; sık sık filmlerde gördüğümüz ve o dönemler sadece ''bilim-kurgu'' olarak adlandırabildiğimiz çoğu şeyi, bir şekilde gerçeğe dönüştürmek, mümkün kılmak isteriz. Ki bunu çoğu zaman da başarıyoruz (bkz: Back to the Future'daki uçan kaykay Hoverboard). Tabi haberimizde bahsedeceğimiz şey, çok çok daha uçuk birşey olabilir.Yazımızın başında belirttiğimiz hap olayına tekrar dönecek olursak; vücudunuzun egzersiz yapmasını sağlayan, spor salonlarında heba olma derdine son verecek bir hap düşünün. Ne kadar bilim-kurgu ürünü birşey olarak duruyor değil mi? Fakat University of Sydney’den Dr. Nolan Hoffman’a göre bu hapların hayatımıza girmesine 10-15 yıl gibi bir zaman kalmış. Tabi söz konusu hapların asıl amacı ''millet spor yapmadan üçgen üçgen ortalıkta gezsin'' değil.

Peki nedir bu hapların amacı? Bildiğiniz üzere Dünya'da egzersiz yapmanızı engelleyebilecek yüzlerce hastalık, gen bozukluğu gibi elimizde olmayan durumlar var. İşte bu hap, bu tarz durumlarda devreye giriyor. Üretilecek hap sayesinde egzersiz yaparken vücudun kas ve gelişim hareketlerini modellenecek ve bu işlem yapay olarak devam edecek. Yani bir nevi vüdunuza spor yaptığını sanmasını sağlayacaksınız. Henüz daha hayatımıza girmesine 10-15 yıl olsa da böyle güzel gelişmeler görmek gerçekten "ilerleyen yıllarda daha neler göreceğiz?" sorusunu akla getiriyor.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0